USA: Clinton kandydatką Demokratów w walce o Biały Dom. Trump wygrywa w kolejnych stanach

Świat
USA: Clinton kandydatką Demokratów w walce o Biały Dom. Trump wygrywa w kolejnych stanach
PAP/EPA/PAUL BUCK

Hillary Clinton wygrała wtorkowe prawybory Partii Demokratycznej w stanie New Jersey i potwierdziła tym samym, że to ona będzie kandydatem Demokratów w listopadowej walce o Biały Dom. Prezydent USA Barack Obama pogratulował Hillary Clinton zdobycia liczby delegatów zapewniającej nominację na listopadowe wybory prezydenckie z ramienia Partii Demokratycznej - oświadczył rzecznik Białego Domu.

We wtorkowych prawyborach w stanie New Jersey Clinton pokonała swojego jedynego rywala, senatora ze stanu Vermont Berniego Sandersa.

 

Według AP w New Jersey Clinton otrzymała 60 proc. głosów, a Sanders 40 proc. Oznacza to, że byłej sekretarz stanu udało się zdobyć ponad połowę spośród 127 głosów delegatów przypadających na ten stan USA.

 

- Pierwszy raz w historii naszego kraju to kobieta jest kandydatką z ramienia tak dużej partii - podkreśliła Clinton, gdy tylko dowiedziała się o zwycięstwie w New Jersey. Następnie pogratulowała swojemu głównemu przeciwnikowi w wyścigu do Białego Domu, Sandersowi, kampanii wyborczej . - Zauroczył miliony wyborców, przede wszystkim młodych ludzi - powiedziała.

 

Gratulacje od Obamy

 

Po wtorkowej serii prawyborów prezydent USA Barack Obama pogratulował Hillary Clinton zdobycia liczby delegatów zapewniającej nominację na listopadowe wybory prezydenckie z ramienia Partii Demokratycznej - oświadczył rzecznik Białego Domu.

 

- Jej (Clinton) historyczna kampania wyborcza stała się inspiracją dla milionów i stanowi kontynuację jej życiowej walki o rodziny i dzieci z klasy średniej - podkreślił rzecznik Josh Earnest w komunikacie wydanym w środę czasu polskiego.

 

Obama odbył również rozmowę telefoniczną z niezależnym senatorem ze stanu Vermont Berniem Sandersem, rywalem Clinton w walce o nominację Demokratów, i w czwartek na jego prośbę spotka się z nim w Białym Domu - dodał Earnest.

 

- Prezydent podziękował senatorowi Sandersowi za zelektryzowanie milionów Amerykanów swoim zaangażowaniem na rzecz walki z nierównościami gospodarczymi i z wpływem specjalnych grup interesu na amerykańską politykę - powiedział rzecznik Białego Domu.

We wtorek prawybory odbyły się w sześciu stanach: New Jersey, Kalifornii, Montanie, Nowym Meksyku oraz w Dakocie Południowej i Północnej.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania agencja Associated Press informowała, że Clinton przekroczyła już próg 2383 głosów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji wyborczej Demokratów. Była pierwsza dama i była sekretarz stanu USA zwiększyła swój stan posiadania, wygrywając w New Jersey, Nowym Meksyku i Dakocie Południowej. Prowadzi w Montanie i Kalifornii, gdzie po przeliczeniu jednej czwartej głosów ma 63 proc. głosów. Jej rywal, któremu prognozy dawały wygraną nawet w czterech z sześciu głosujących w "superwtorek" stanów, zwyciężył tylko w Dakocie Północnej.

 

Trump jedyny i zwycięski

 

Zwycięstwo w prawyborach Republikanów w New Jersey, Nowym Meksyku, Dakocie Południowej, Montanie i Kalifornii odniósł Donald Trump, obecnie jedyny kandydat GOP.

 

Oficjalnie kandydaci Demokratów i Republikanów otrzymają partyjne nominacje na wybory prezydenckie na krajowych konwencjach swoich ugrupowań w lipcu. Konwencja Partii Republikańskiej odbędzie się w dniach 18-21 lipca w Cleveland, a Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca w Filadelfii.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze