Głaz upamiętniający Lecha Kaczyńskiego pod lupą stołecznego konserwatora zabytków

Polska
Głaz upamiętniający Lecha Kaczyńskiego pod lupą stołecznego konserwatora zabytków
Polsat News

14 czerwca konserwator ma dokonać oględzin głazu, na którym umieszczono tablicę pamiątkową. Postawił go wojewoda mazowiecki na dziedzińcu budynku przy pl. Bankowym, gdzie jest siedziba urzędu wojewódzkiego i władz Warszawy. Stołeczny ratusz twierdzi, że nielegalnie, bo bez konsultacji, a tablica miała wisieć na ścianie budynku. Głaz odsłonięto w kwietniu przed 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków w połowie maja wszczął postępowanie w sprawie ustawienia bez wymaganego zezwolenia głazu z tablicą upamiętniającą byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oględziny odbędą się w ramach tej kontroli.


- Zgodnie z prawem wysłaliśmy do wojewody zawiadomienie o oględzinach. Później ruszy dalsza procedura, zalecenia lub nakazy dla instytucji, która głaz ustawiła - powiedziała polsatnews.pl Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego konserwatora. 


Tablica - tak, głaz z tablicą - nie


Zdaniem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, upamiętnienie byłego prezydenta w tej formie jest nielegalne. Jak powiedziała, miasto "w zasadzie wyraziło zgodę" na tablicę, która miała znaleźć się na budynku przy pl. Bankowym. Jedynym zastrzeżeniem było uwzględnienie sugestii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, by na tablicy słowo "poległ", które stosuje się do żołnierzy na polu bitwy, zostało zastąpione słowem "zginął".
 
- Potem już się do nas w zasadzie nie odezwano i ta tablica, rozumiem, która miała być na budynku, została położona na tym kamieniu. Ona oczywiście w takiej postaci nie jest legalna - stwierdziła  Gronkiewicz-Waltz.

 

Gmach przy pl. Bankowym jest bowiem objęty ochroną konserwatorską a głaz polożono na dziedzińcu bez wymaganych zezwoleń.

 

"To tymczasowe upamiętnienie"

 

Urząd wojewódzki tłumaczył wcześniej, że upamiętnienie w ten sposób Lecha Kaczyńskiego jest tymczasowe.

 

Jak wyjaśniał, ponieważ na drugą połowę roku planowany jest remont dziedzińca, to po jego przeprowadzeniu, urząd będzie konsultować ze stołecznym konserwatorem stałe położenie głazu.

 

polsatnews.pl

ptw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze