We wtorek prawybory Demokratów odbyły się w sześciu amerykańskich stanach: New Jersey, Kalifornii, Montanie, Nowym Meksyku oraz w Dakocie Południowej i Północnej. Clinton wygrała w czterech z nich, a w dwóch - Montanie i Dakocie Północnej - zwycięstwo odniósł jej jedyny rywal, senator ze stanu Vermont Bernie Sanders.

 

Przewaga Clinton

 

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania agencja AP informowała, że Clinton przekroczyła już próg 2383 głosów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji wyborczej Demokratów.

 

Choć przewaga Clinton już wcześniej była znaczna, ewentualna wygrana Sandersa w Kalifornii, gdzie do zdobycia było 546 delegatów, mogłaby jeszcze skłonić wystarczającą liczbę superdelegatów do głosowania na niego. Jednak triumf byłej pierwszej damy w tym stanie zdecydowanie zapewnił jej nominację Demokratów - pisze Associated Press.

 

Zwycięstwo w prawyborach Republikanów w New Jersey, Nowym Meksyku, Dakocie Południowej, Montanie i Kalifornii odniósł Donald Trump, obecnie jedyny kandydat GOP.

 

Ostatnie głosowanie

 

Kalendarz prawyborów przewiduje jeszcze tylko jedno głosowanie - 14 czerwca w stołecznym Dystrykcie Kolumbii, gdzie głosować będą już tylko Demokraci. Sanders oświadczył w środę, że będzie walczył o zwycięstwo w tych prawyborach.

 

Oficjalnie kandydaci Demokratów i Republikanów otrzymają partyjne nominacje na wybory prezydenckie na krajowych konwencjach swoich ugrupowań w lipcu. Konwencja Partii Republikańskiej odbędzie się w dniach 18-21 lipca w Cleveland, a Partii Demokratycznej w dniach 25-28 lipca w Filadelfii.

 

PAP