Autor tekstu "Czy jest błędem przebieranie się za krzyżowca podczas piłkarskich meczów reprezentacji Anglii" zastanawia się, czy taki ubiór (biała tunika z czerwonym krzyżem na piersiach) jest stosowny, gdyż krzyżowcy byli sprawcami wielu brutalnych wypraw. Krzyżowcy byli uczestnikami krucjat prowadzonych od XI do XIII wieku w celu odbicia, a następnie obrony miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie.

 

Rzecznik BBC stwierdził, że nie jest zaskoczony tematem publikacji, gdyż "dziennikarze w tej firmie są upoważnieni do zadawania pytań, które mogą prowadzić do podjęcia debaty w temacie, który może zainteresować opinię publiczną".

 

"Przebierańcy" kontra "Dotychczas nikt nie był urażony"

 

Rada Caabu (Organizacja na rzecz porozumienia arabsko-brytyjskiego) uważa, że takie kostiumy mogą być źle odebrane.


W wypowiedzi dla gazety "The Times" dyrektor Rady Chris Doyle powiedział: "Mamy nadzieję, że muzułmanie nie będą urażeni, aczkolwiek mogą znaleźć się tacy których może to dotknąć". "Może się okazać, że takich przebierańców mogą wziąć na cel ekstremiści" - dodał.

 

- Nie zdarzyło się, aby jakikolwiek kraj poczuł się urażony takimi przebraniami i teraz też tak być nie powinno - uważa natomiast założyciel angielskiego ugrupowania kibicowskiego "LondonEnglandfans".

 

Symbole narodowe

 

Swoje stroje lub stałe symbole mają też fani innych reprezentacji. Np. Irlandczycy noszą wizerunek koniczyny, Australijczycy wykorzystują podobiznę kangurów, a Holendrzy od stóp do głów ubierają się na pomarańczowo. 

 

Symbolika ta ma ich wyróżniać, a także identyfikować wśród innych kibiców.

 

polsatnews.pl, bbc.com, metro.co.uk, mirror.co.uk