ŚDM: dodatkowych 700 pociągów i drogi objazdowe dla ciężarówek

Polska
ŚDM: dodatkowych 700 pociągów i drogi objazdowe dla ciężarówek
PAP/Jacek Bednarczyk

Ok. 700 dodatkowych pociągów, specjalne oznakowanie dworców kolejowych oraz wzmocnione środki bezpieczeństwa - to plany kolei na czas Światowych Dni Młodzieży. GDDKiA przygotowała listę rekomendowanych tras dojazdu do Krakowa, a także drogi objazdu tranzytowego. Jak podaje PKP, w czasie Światowych Dni Młodzieży liczba pociągów na polskich torach zwiększy się dwu-, a nawet czterokrotnie.

Według szacunków PKP największy ruch, czterokrotnie większy od normalnego, spodziewany jest pomiędzy Krakowem i Katowicami - liczba składów zwiększy się z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę - o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów-Kraków liczba składów zwiększy się z 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech trasach będzie mogło podróżować pociągami blisko 500 tys. osób dziennie.

 

W związku z ŚDM 1 lipca zostanie skorygowany rozkład jazdy pociągów, by bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem miały wszystkie diecezje w Polsce; korekta jest właśnie opracowywana. Według zapowiedzi kolejarzy większość pociągów dojeżdżać będzie na dworzec Kraków Główny PKP, dla niektórych składów stacją końcową będą inne mniejsze krakowskie dworce i przystanki.

 

Mobilni informatorzy oraz polsko-angielskie komunikaty

 

Na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim. Podniesiony zostanie komfort i bezpieczeństwo na 60 stacjach i przystankach, które będą obsługiwały podróżnych podczas ŚDM. Prace budowlane trwają m.in. na stacjach Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom. PKP S.A. udostępni też stary budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacyjnego ŚDM.

 

Spółka PKP Cargo zabezpieczyła dotychczas 40 lokomotyw, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu. PKP PLK wyznaczy dodatkowe zespoły pracowników dbających o zapewnienie przepustowości linii kolejowych.

 

Wydarzenie zabezpieczać będzie ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i środki łączności, wspierać ich będą m.in. mobilne centra monitoringu.

 

Telefon bezpieczeństwa czyny 24h

 

Na każdej stacji związanej z obsługą pielgrzymów przygotowana będzie odpowiednia organizacja ruchu i zabezpieczenia. Szczególnym nadzorem objęte będą dodatkowe przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których odbędą się uroczystości. Dzwoniąc na czynny 24 godziny na dobę telefon bezpieczeństwa będzie można rozmawiać w języku angielskim.

 

"Bilet ŚDM Kraków 2016"

 

Specjalną ofertę dla pielgrzymów przygotowało PKP Intercity. Dzięki "Biletowi ŚDM Kraków 2016" podróżny, płacąc raz (149 zł), będzie mógł trzy razy jechać pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub InterCity (IC), w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy. Karnet będzie obowiązywał od 16 lipca do 15 sierpnia 2016 roku. Według szacunków PKP Intercity, pociągami tego przewoźnika będzie podróżowało ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata.

 

Z kolei spółka Przewozy Regionalne (PR) na zamówienie diecezji krakowskiej uruchomi ok. 140 specjalnych pociągów, które będą wozić uczestników ŚDM między miejscowościami, gdzie odbywać się będą związane z tymi dniami imprezy. Oprócz tego PR wspólnie z Kolejami Małopolskimi będziemy realizować większość ruchu w aglomeracji krakowskiej.

 

Wykaz objazdów

 

PR umożliwiła już zakup biletów na ŚDM; jedno-, trzy- lub siedmiodniowe, które będą uprawniały do nieograniczonego ilości przejazdów pociągami tego przewoźnika. Bilety będzie można kupować także m.in. w kioskach ruchu.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała listę rekomendowanych tras dojazdu do Krakowa, a także drogi objazdu tranzytowego m.in. dla ciężarówek. Ich szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/22162/Swiatowe-Dni-Mlodziezy-drogi-rekomendowane

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze