Zaginęli w górach. Selfie pomogło ich odnaleźć

Świat
Zaginęli w górach. Selfie pomogło ich odnaleźć
Okolice Parku Narodowego Peak Dictrict, fot. wikipedia/Rob Bendall

O tym, że moda na selfie bywa niebezpieczna słyszy się coraz częściej. Niejedna osoba zginęła, wiele zostało rannych przy okazji robienia takiego "niepowtarzalnego" zdjęcia. Jednak okazuje się, że technologia zastosowana z rozwagą może uratować życie. Tak było w przypadku pary 20-latków z USA, którzy wybrali się do Parku Narodowego Peak District w południowej części Gór Pennińskich w Anglii.

Młodzi turyści utknęli podczas wspinaczki w stromej dolinie. Postanowili schować się w jaskini położonej nieopodal szczytu Winnats Pass i  stamtąd wezwać pomoc.

 

"Technologia zadziałała na ich korzyść"

 

Ze służbami ratunkowymi skontaktowali się za pomocą mobilnej aplikacji do przesyłania wiadomości i multimediów.  - Bardzo dobrze opisali nam swoją lokalizację. W pewnym momencie wpadli na pomysł, aby wysłać swoje zdjęcie, które zrobili sobie tego dnia w tamtym miejscu - wyjaśnił Steve Rowe, kierownik ekipy ratowniczej.

 

Jak dodał, na zdęciu bardzo dobrze było widać miejsce, w którym utknęli. - W znacznym stopniu ułatwiło nam to ich odnalezienie, dodatkowo razem z wiadomością pokazała się ich lokalizacja.

 

Rowe zaznaczył, że nigdy wcześniej jego ekipa nie spotkała się podobną sytuacją. - To nieprawdopodobne, ale uratowaliśmy ich przy pomocy selfie. Nowoczesna technologia zadziałała na ich korzyść - tłumaczył.

 

Informację o nietypowej akcji ratunkowej ekipa przekazała na swoim profilu na Facebooku.

 

BBC News, polsatnews.pl

wjk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze