- Ośrodki, w których cudzoziemcy starają się o status uchodźcy, są zamknięte dla odwiedzających. By do nich wejść, trzeba mieć przepustkę z urzędu ds. cudzoziemców. Jedyna szansa, by zobaczyć taki ośrodek od wewnątrz, bez takiej przepustki, jest raz w roku - dodała Agnieszka Kunicka. Fundacja, którą reprezentuje, jest jednym ze współorganizatorów sobotniego dnia otwartego w Lininie.

 

Pokażą, jak mieszkają

 

- Można przyjść i zobaczyć, jak uchodźcy mieszkają, czy to rzeczywiście tak wspaniałe warunki, o jakich czasem się mówi. Poza tym to bardzo ciekawe wydarzenie dla dzieci. Poznają swoich rówieśników z różnych zakątków świata, mogą się razem bawić - dodała.

 

Dzień otwarty w ośrodku dla uchodźców to - według niej - jeden z "najbardziej kolorowych dni" w takiej placówce w ciągu roku.

 

Jak zaznaczyła, także dla najmłodszych mieszkańców ośrodka to wielkie wydarzenie.

 

- O ile te dzieci, które chodzą do szkoły, mają kontakt z polskimi rówieśnikami, to młodsze, w wieku przedszkolnym, w zasadzie nie mają szans, by poznać równolatków - poinformowała przedstawicielka Refugee.pl. Tymczasem wśród cudzoziemców mieszkających w Lininie, aż połowę stanowią dzieci.

 

Fot. Urząd ds. cudzoziemców

 

Okazja do poznania kultur

 

Dzień otwarty w ośrodku w Lininie, to oprócz możliwości poznania takiej placówki od wewnątrz, doskonała szansa poznania odległych kultur.

 

Jak powiedział rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Jakub Dudziak, mieszkańcy ośrodka specjalnie na tę okazję przygotują potrawy z rodzinnych stron. Niewykluczone, że będzie można zobaczyć ich narodowe stroje, albo występy artystyczne.

 

- Chodzi o integrację, przełamywanie barier, możliwość poznawania się - wyliczył w rozmowie z polsatnews.pl Dudziak. Jego zdaniem taki dzień otwarty to także najlepsza okazja, aby na żywo zobaczyć to, o czym już zdążyliśmy sobie wyrobić opinię jedynie na podstawie ogólnodostępnych przekazów.

 

- Obie strony zyskują - dodał.

 

Ośrodek dla cudzoziemców w Lininie k. Góry Kalwarii jest jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Jest oddalony od Warszawy o ok. 40 km. W sobotę dla gości otwarty będzie od godziny 11 do 14.

 

polsatnews.pl