Turcja wezwała swojego ambasadora w Niemczech. Reakcja na kontrowersyjną rezolucję Bundestagu

Świat
Turcja wezwała swojego ambasadora w Niemczech. Reakcja na kontrowersyjną rezolucję Bundestagu
PAP/EPA/DAI KUROKAWA

W reakcji na niemal jednogłośne uchwalenie w czwartek przez niemiecki Bundestag rezolucji uznającej masakrę Ormian w imperium ottomańskim w 1915 roku za ludobójstwo, Turcja wezwała do kraju na konsultacje swego ambasadora w Niemczech. Z kolei MSZ Armenii doceniło " godny wkład Niemiec" w międzynarodowe uznanie i potępienie ludobójstwa Ormian.

Ministerstwo spraw zagranicznych Armenii z zadowoleniem przyjęło uchwałę Bundestagu, który potępił w czwartek jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej.

 

- To godny docenienia wkład Niemiec w międzynarodowe uznanie i potępienie ludobójstwa Ormian, ale także w uniwersalną walkę o zapobieganie ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości - głosi komunikat MSZ w Erywaniu.

 

"Przyjęty tekst jest zmanipulowany i bezpodstawny"

 

W związku z rezolucją do tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych został wezwany charge d'affaires Niemiec w Ankarze - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na koła dyplomatyczne. Niemieckiego ambasadora Martina Erdmanna nie ma w tej chwili w Ankarze. Turcja wezwała też na konsultacje do kraju swojego ambasadora w Niemczech.

 

Składający wizytę w Kenii prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w trakcie transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej w Nairobi, że w związku z rezolucją Bundestagu rozmawiał przez telefon z Yildrimem i sprawa ta będzie nadal dyskutowana po jego powrocie do Turcji.

 

Turecki wicepremier Numan Kurtulmus nazwał rezolucję "historycznym błędem". "Jako Turcja znajdziemy oczywiście na każdej płaszczyźnie konieczną odpowiedź na tę decyzję. Dla Turcji jest to decyzja nieistniejąca" - napisał na Twitterze.

 

Dodał, że uchwalenie rezolucji nie pasuje do przyjaźni między Turcją i Niemcami, a przyjęty tekst jest "zmanipulowany i bezpodstawny".

 

Wypowiadając się również na Twitterze, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zadeklarował, że "nieodpowiedzialne i bezpodstawne" decyzje nie są w stanie wybielić niemieckiej historii. "Drogą do zamknięcia ciemnych stron w waszej własnej historii nie jest kalanie historii innych państw nieodpowiedzialnymi i bezpodstawnymi decyzjami parlamentarnymi" - napisał pod  adresem członków Bundestagu.

 

Merkel: stosunki niemiecko-tureckie są silne mimo różnicy zdań

 

W reakcji na uchwałę Bundestagu, kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w czwartek, że stosunki niemiecko-tureckie są silne i szerokie mimo różnic zdań.

 

- Wiele rzeczy łączy Niemcy i Turcję. Nawet jeśli mamy różne opinie na pojedyncze sprawy, to rozległość naszych relacji, naszej przyjaźni, naszych strategicznych więzów, jest ogromna  - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie.

 

Dodała, że Niemcy popierają dialog między Turcją a Armenią, a także dążą do dobrych stosunków z Turcją.

 

Niesławna rola Rzeszy Niemieckiej

 

Rezolucja uznaje współodpowiedzialność ówczesnych kajzerowskich Niemiec za tragedię tureckich Ormian.

 

"Bundestag ubolewa z powodu niesławnej roli Rzeszy Niemieckiej, która jako główny sojusznik imperium ottomańskiego mimo jednoznacznych informacji także ze strony niemieckich dyplomatów i misjonarzy o zorganizowanym wypędzaniu i wyniszczaniu Ormian nie próbowała wstrzymać tego przestępstwa przeciwko ludzkości" - czytamy w dokumencie

 

Przedstawiciele tureckiego rządu próbowali do ostatniej chwili powstrzymać przyjęcie uchwały przez Bundestag.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze