"Spiegel": zatrzymano trzech terrorystów, którzy planowali zamachy w Duesseldorfie

Świat
"Spiegel": zatrzymano trzech terrorystów, którzy planowali zamachy w Duesseldorfie
Flickr/Marco

Niemiecka policja zatrzymała w czwartek trzech Syryjczyków podejrzanych o przygotowywanie na zlecenie Państwa Islamskiego (IS) zamachów terrorystycznych na terenie Niemiec - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Czwarty członek grupy znajduje się w więzieniu we Francji.

Jak informuje "Der Spiegel" polecenie zatrzymania podejrzanych wydał prokurator generalny Niemiec Peter Frank. Do zatrzymań doszło na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii i jednego z landów na wschodzie Niemiec.

 

Plan terrorystów przewidywał atak na cele w śródmieściu Duesseldorfu. Dwóch zamachowców miało się wysadzić w powietrze, a pozostali otworzyć ogień do przechodniów - podał "Der Spiegel".

 

Prokurator generalny potwierdził informację podana przez tygodnik, zastrzegł jednak, że podejrzani nie zamierzali dokonać zamachu w najbliższym czasie.

 

W zamachu miały uczestniczyć cztery osoby. Dwóch Syryjczyków przedostało się w 2014 roku z Syrii do Turcji, a nastepnie szlakiem bałkańskim do Niemiec. Do tej dwójki przyłączyło się dwóch kolejnych Syryjczyków. Jeden z nich mieszkał w Niemczech od 2014 roku i działał jako ekspert od materiałów wybuchowych organizacji terrorystycznej al-Nusra.

 

Jeden z terrorystów wyjechał po zamachach w Brukseli w styczniu do Francji i ujawnił plany zamachu. Francuskie władze poinformowały niemieckich kolegów. Niemiecka policja uznała informacje za przekonujące i zatrzymała podejrzanych - pisze "Der Spiegel".

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze