Komisja ma liczyć 65 członków. Ich zadaniem będzie zbadanie domniemanego dopuszczenia się naruszeń prawa i nadużyć przez Komisję Europejską bądź państwa członkowskie, jeśli chodzi o stosowanie unijnego prawa dotyczącego prania pieniędzy, unikania podatków i uchylania się od płacenia podatków.

 

Po przyszłotygodniowym głosowaniu, komisja śledcza będzie miała dwanaście miesięcy na sporządzenie sprawozdania. Przy okazji publikowania komunikatu, PE przedstawił również zasady dotyczące utworzenia komisji śledczej oraz pełny zapis wniosku.

Ucieczka do rajów podatkowych

 

Na początku kwietnia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformował, że wszedł w posiadanie zawierającej 11,5 mln dokumentów bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. To dało początek aferze "Panama Papers".

 

ICIJ sugerowało wówczas, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z firmami czy funduszami offshore.

 

polsatnews.pl