Jak zarabiać to na Mazowszu. Najgorsze pensje na Podkarpaciu i Mazurach

Biznes
Jak zarabiać to na Mazowszu. Najgorsze pensje na Podkarpaciu i Mazurach
NBP

O ponad jedną czwartą wyższe niż przeciętne w Polsce były zarobki w województwie mazowieckim. Wynagrodzenie otrzymywane najczęściej i przez największą liczbę osób wyniosło w Polsce 2 tys. 469 zł (w 2014 roku). Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika też, że przeciętne wynagrodzenie kobiet stanowiło 83 proc. tego co zarabiają mężczyźni.

GUS przeanalizował dokładnie dane dotyczące wynagrodzeń (za rok 2014) i okazało się, że średnia pensja krajowa wynosiła dokładnie 4 tys. 107 zł. Zawyżają ją jednak zarobki małej grupy najbogatszych Polaków.  Jeśli wziąć pod uwagę medianę wynagrodzeń to wynosiła ona 3 tys. 291 zł - oznacza to, że połowa Polaków otrzymywała wynagrodzenie powyżej tej sumy, a połowa poniżej.

 

GUS wyliczył też trzecią kwotę - 2 tys. 469 zł. To pensja otrzymywana najczęściej i przez największą liczbę Polaków. Wszystkie podane sumy dotyczą zarobków miesięcznych brutto w pełnym wymiarze czasu pracy i wypłacanych przez firmy zatrudniające powyżej 9 osób.

 

wysokosc

 

Pensje minimalną (1680 zł ) otrzymywało 8,6 proc. zatrudnionych.

 

Najlepsze zarobki na Mazowszu

 

Największe pensje płaciły firmy w województwie mazowieckim -  o ponad 25 proc. wyższe niż przeciętne dla kraju. Relatywnie wysokie były również płace w województwach dolnośląskim, pomorskim i śląskim. Najmniej zarabiali pracownicy w woj. podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Według wyliczeń GUS różnica między województwami o najwyższej i najniższej wysokości wynagrodzeń wyniosła ok. 1760 zł.

 

Od 2001 roku  największy wzrost płac zanotowano w województwie dolnośląskim (ponad 100 proc.), małopolskim i łódzkim (o około 94 proc.), natomiast w mazowieckim, zachodniopomorskim i podkarpackim był on najmniejszy (ale przekraczał 70 proc.).

 

Co trzecia zatrudniona osoba w Polsce otrzymywała wynagrodzenie wyższe od przeciętnego (4 tys. 107 zł). Jak zauważyli analitycy GUS wynika to z faktu, że relatywnie niewielka grupa pracowników otrzymuje wynagrodzenia bardzo wysokie oraz z narastania różnic wynagrodzeń między osobami zarabiającymi najmniej i najwięcej.


Mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety

 

W 2014 roku średnia różnica pomiędzy płacami pracowników obu płci wynosiła ponad 760 zł. W województwach wahała się od ok. 165 zł w podlaskim do ok. 1 tys. 187 zł w śląskim.

 

Co ciekawe, różnice w zarobkach najbardziej widoczne są w wieku największej aktywności ekonomicznej - kobiety w wieku 35-44 lata otrzymywały wynagrodzenie równe 77,8 proc. płacy mężczyzn w tej samej grupie wiekowej. Najbardziej wyrównane były płace osób w wieku przedemerytalnym 60-64 lata.

 

Urzędnicy i kierownicy zarabiali najlepiej

 

Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy, zarówno z sektora publicznego i prywatnego zarabiali dwukrotnie więcej niż wynosi średnia krajowa. Grupa ta stanowiła 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych. Płace specjalistów przewyższały średnią o ponad 20 proc., a na poziomie zbliżonym do przeciętnego wynagrodzenia zarabiali technicy i inny średni personel.

 

zawody

 

Najniższe zarobki otrzymywali pracownicy przy pracach prostych oraz pracownicy usług i sprzedawcy (ponad 40 proc. niższe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju), a także rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy (o 35 proc. mniej). W pozostałych grupach wynagrodzenie wynosiło około 80 proc. średniej krajowej.

 

polsatnews.pl; infografika: GUS

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze