Była Miss Turcji skazana za obrazę prezydenta Erdogana

Świat
Była Miss Turcji skazana za obrazę prezydenta Erdogana
PAP/EPA/Sedat Suna

Miss Turcji z 2006 roku Merve Buyuksarac została skazana we wtorek na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu za publiczną obrazę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana przez udostępnienie na Instagramie poematu satyrycznego.

Sąd w Stambule uznał 27-letnią modelkę za winną obrazy urzędnika państwowego, lecz zawiesił wyrok pod warunkiem, że podobny czyn się nie powtórzy w ciągu pięciu lat - poinformowały lokalne media.


Prokurator domagał się czterech i pół roku więzienia dla oskarżonej, która argumentowała, że udostępniła poemat, bo był zabawny, lecz ani przez chwilę nie miała zamiaru obrazić Erdogana.


Wyrok może zostać zaskarżony w Sądzie Najwyższym.

 

1800 spraw o obrazę głowy państwa


Obraza prezydenta w Turcji pociąga za sobą karę do czterech lat więzienia. Agencja Reutera zaznacza, że od czasu objęcia prezydentury przez Erdogana w sierpniu 2014 roku turecka prokuratura wszczęła ponad 1 800 spraw o obrazę głowy państwa, w tym przeciw rysownikom, dziennikarzom, nastolatkom.


Prokuratorzy kontynuują też dochodzenie przeciwko satyrykowi, który kpił z Erdogana w niemieckiej telewizji; niemiecka ARD pokazała w marcu w programie satyrycznym klip, zawierający krytyczną ocenę polityki wewnętrznej prezydenta Turcji. Przedmiotem krytyki były m.in. represje wobec niewygodnych dziennikarzy, a także brutalne interwencje policji wobec demonstrantów. Komentarz do zdjęć podano w formie piosenki na melodię popularnego szlagieru.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze