Księgarnia Zhongsuhge znajduje się w centrum handlowym Star Avenue w regionie Zhejiang (wschodnie Chiny). Osoby przechodzące obok sklepu widzą przezroczyste szklane ściany osłonowe w całości pokryte tekstem. Wnętrze podzielone jest na kilka osobnych sekcji, z których każda zaprojektowana została przez studio architektoniczne XL-MUSE w indywidualny sposób.


Przekraczając próg księgarni widać "las" białych słupów wypełnionych książkami. Wydaje się, że te słupy rosną aż do nieba, a ich końca nie widać. Efekt ten osiągnięto za sprawą luster, które pokrywają nie tylko sufit, ale też ściany boczne pomieszczenia. Zawieszone u sufitu małe lampki symbolizują elfy strzegące lasu. Sala ta ma przypominać czytelnikom, że wiedza jest niezbędna w życiu w takim samym stopniu jak tlen, który dostarczają drzewa.

 

drzewa


Główną salę księgarni wypełniają regały i stanowiska, przy których można zapoznać się z książkami. Dwukolorowe regały przypominają góry lub olbrzymie drabiny i mają symbolizować potęgę wiedzy. Surowe wnętrze łagodzą rozmieszczone po bokach lustrzanego sufitu żyrandole.

 

korytarz

Na końcu księgarni znajduje się przestrzeń medytacyjna zbudowana na wzór widowni starożytnego teatru. Można się tutaj położyć na poduszce i zagłębić w lekturze w relaksacyjnej atmosferze. Ściany pomieszczenia wypełnia duży półokrągły regał, którego wielkość potęguje odbicie w lustrzanym suficie.

 

medytacja


Jest też specjalna sekcja dla dzieci przypominająca fantazyjną salę zabaw. Obok zabawek znajdują się tam także regały, oczywiście z literaturą dziecięcą.

 

dzieci


Działająca od 2013 roku sieć księgarni Zhongshuge ma ambicję, aby jej oddziały zyskały miano najładniejszych księgarni na świecie.

 

booklips.pl; Fot. XL-MUSE/Shao Feng