Cameron i Khan razem przekonują do głosowania za UE

Świat
Cameron i Khan razem przekonują do głosowania za UE
PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga

Premier W. Brytanii David Cameron i burmistrz Londynu Sadiq Khan zainaugurowali w poniedziałek objazdową kampanię, podczas której zwolennicy pozostania kraju w Unii Europejskiej będą przekonywać wyborców do głosowania za taką opcją w czerwcowym referendum. Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się w czwartek 23 czerwca.

Dwaj politycy reprezentują dwie największe brytyjskie partie polityczne - Cameron jest liderem Partii Konserwatywnej, a Khan został wybrany na burmistrza jako kandydat lewicowej Partii Pracy i były poseł z ramienia tego ugrupowania.

 

Khan jest pierwszym aktywnym politykiem Partii Pracy, który zdecydował się na wspólny występ z Cameronem w ramach kampanii. Wcześniej takie zaangażowanie wykluczył m.in. lider laburzystów Jeremy Corbyn.

 

Khan oskarżany o bliskie związki z islamskimi ekstremistami

 

Wspólny występ Khana i Camerona jest o tyle istotny, że jeszcze kilka tygodni temu, w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami lokalnymi w Londynie, Cameron kwestionował kompetencje Khana i oskarżał go o bliskie związki z islamskimi ekstremistami. W poniedziałek obaj podkreślali, że mimo wielu różnic łączy ich troska o przyszłość kraju.

 

- Sadiq jest synem kierowcy autobusu, ja synem maklera, a to już nieco mniej romantyczne. Jego historia pokazuje jednak istotną cechę Wielkiej Brytanii: ktoś, kto jest dumnym muzułmaninem, Brytyjczykiem i londyńczykiem, może w ciągu jednego pokolenia stać się burmistrzem najwspanialszego miasta na świecie. To wiele mówi o naszym kraju - podkreślił Cameron.

 

- Jest wiele kwestii, w których nie będziemy się zgadzać - przyznał Khan, dodając jednocześnie: "Gdy nasza współpraca będzie w interesie Londynu, będziemy współpracować".

 

Karta pięciu obietnic

 

Khan, wybrany na burmistrza Londynu na początku maja, skrytykował dotychczasowe działania zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE, podkreślając, że liczy na przedstawienie "pozytywnej historii o tym, dlaczego to jest ważne".

 

Podkreślił, że "dobrobyt naszego kraju został zbudowany przez poprzednie pokolenia i teraz nasza kolej, by podjąć dobrą decyzję". Zaapelował do wyborców o poparcie dalszego członkostwa kraju we Wspólnocie.

 

Podczas wystąpienia w Roehampton na zachodzie Londynu politycy zaprezentowali tzw. kartę pięciu obietnic, która będzie rozdawana wyborcom w całym kraju. Wśród wymienionych w niej zobowiązań rządu są: pełny dostęp do unijnego wspólnego rynku, ochrona praw pracowniczych, utrzymanie brytyjskiego członkostwa w systemie europejskiego nakazu aresztowania (ENA), specjalny status Wielkiej Brytanii w UE i stabilność gospodarcza.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze