Rozpoczęły się obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie

Kultura
Rozpoczęły się obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie
Wikimedia Commons

Projekcja filmu "W pustyni i w puszczy", nakręconego w 2001 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, zainaugurowała w niedzielę w Wilnie obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie. W tym roku przypada 170. rocznica urodzin Sienkiewicza, 100. rocznica jego śmierci i 130. rocznica napisania powieści "Potop".

- Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos, był mocno związany z Litwą - przypomniał Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz, poeta oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu "Maj nad Wilią", którego oficjalne otwarcie nastąpi w poniedziałek. Jego tegoroczna edycja będzie poświęcona Sienkiewiczowi.


Pisarz pochodził z rodu litewskich Tatarów; bywał w majątku rodziny swojej żony w Bystrampolu na Litwie, a akcję powieści "Potop" umieścił m.in. na Laudzie.


- Lauda to kraina historyczna znajdująca się na północ od Kowna. Tam rozgrywa się akcja "Potopu". Tam Sienkiewicz umieścił bohaterkę Oleńkę Billewiczównę, tam szalał ze swoją kompanią Kmicic - powiedziała Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.

 

"Sienkiewiczowska Lauda"


W poniedziałek w Instytucie zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Sienkiewiczowska Lauda" polskiego naukowca i fotografika Jana Tadeusza Skłodowskiego. Zdjęcia prezentują dzisiejszą Laudę, to co się zachowało: kościoły, dwory, cmentarze.


We wrześniu obchody Roku Henryka Sienkiewicza odbędą się w rejonie radziwiliskim, na historycznej Laudzie, z udziałem polskiej delegacji, której przewodniczyć będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przewidziane są podróże śladami Sienkiewicza, wieczory literackie, referaty naukowe, projekcja filmu "Potop", spotkanie polskich i litewskich pisarzy.


W ramach obchodów w kościele we wsi Wodokty (Vadaktai), gdzie według powieści odbył się ślub Andrzeja Kmicica z Oleńką Billewiczówną, zostanie odprawiona msza święta w intencji pisarza, a bibliotece w Wodoktach zostanie nadane imię Sienkiewicza.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze