Podczas konferencji prasowej przedstawiono raport nt. zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych.

 

- Pielęgniarki i położne to zawody, które cieszą się w Polsce dużym zaufaniem, ale nie przekłada się to na ich płace - informuje dziennikarz Polsat News Klaudiusz Slezak.


- Obecnie w Polsce jest ich w sumie 321471, ale od kilku lat ze względu na warunki pracy coraz więcej z nich decyduje się na wyjazd za granicę. Potwierdza to wzrost pobieranych zaświadczeń uprawniających do wyjazdów i pracy za granicą. Pielęgniarki z prośbą o podwyżki i o to, by do zawodu przyciągać młode osoby zwracają się do rządu już od wielu lat - dodał.

 

5.4 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców


Podczas gdy np. w Szwajcarii na tysiąc mieszkańców przypada 16 pielęgniarek, w Polsce jest ich ponad 3 razy mniej (5.4).

 

W ramach protestu przeciwko niskim wynagrodzeniom finansowym, pielęgniarki stworzyły specjalny fanpage o nazwie "Ostatni Dyżur". Jest tam m.in. film pokazujący jak ciężka jest ich praca i jak wiele wymaga od nich poświęcenia.

 

 
Polsat News, Facebook.com/ostatnidyzur