Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów z 2014 roku, która wzmacnia ochronę deponentów. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku. Drugi pozew jest związany z wprowadzonymi w polskim prawie ograniczeniami dotyczącymi importu niektórych biopaliw i surowców do ich produkcji.


- Trzeba wyjść z tego klinczu (wokół TK – red.), bo im dalej w to brniemy tym większe koszty ponosi cały kraj – podkreślił Lewandowski. - Jest wojenka, ale to nie jest wojenka na rachunek Kaczyńskiego, Waszczykowskiego, czy całego rządu. Rachunek będzie płacić cała Polska, a cena będzie coraz większa - dodał.

 

Premier Beata Szydło po wtorkowej rozmowie z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem zapowiedziała, że rząd jest gotów do kompromisowych propozycji zgodnych z tym, co zalecała Komisja Wenecka, częściowo zgodna też z tym, co proponują posłowie opozycji . - Tak było w zeszłym tygodniu i zanosiło się na wielkie otwarcie, czyli wielkie cofnięcie na grunt konstytucyjny, ale z rozmów komisarza Timmermansa nic takiego nie wynikało, więc wrócił i zakomunikował, że nie ma żadnego postępu - powiedział Lewandowski w rozmowie z Jarosławem Gugałą.


"Głos ludzi zatroskanych nadużyciami władzy w Polsce"


Europarlamentarzysta powiedział, że w Parlamencie Europejskim "już się rozmawia" i "cały czas jest ciśnienie, żeby poruszyć inne sprawy", które dzieją się w Polsce, m.in. zmiany w służbie cywilnej, prokuraturze czy mediach publicznych. - Nie można zaciągnąć żelaznej kurtyny i robić różne złe rzeczy pod osłoną niewiedzy demokratycznego świata - zaznaczył Lewandowski.


- Od początku mi zależało, żeby jeżeli jest jakiś głos Parlamentu Europejskiego, to nie jest głos przeciw Polsce. To jest głos ludzi zatroskanych, zaniepokojonych nadużyciami władzy w Polsce i takiego głosu, według sondaży, oczekuje większość Polaków - podkreślił europoseł.


- W kwietniu Parlament Europejski zajmował się nadużyciami władzy kolejno w Pakistanie, Hondurasie, Nigerii i w Polsce. Fantastyczne towarzystwo, w  którym znalazła się Polska - powiedział Lewandowski.

 

Polsat News