Uchwała przyjęta przez olsztyńskich radnych ma dwa punkty. W pierwszym podkreślono, że Rada Miasta Olsztyna oświadcza, iż przy podejmowaniu uchwał stosować się będzie do treści orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą opublikowane w "Dzienniku Ustaw", Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski", w dziennikach urzędowych ministrów kierujących działaniami administracji rządowej oraz w dziennikach urzędowych urzędów centralnych.

 

W drugim punkcie radni zaapelowali do prezydenta miasta, aby w pracy urzędu i podległych urzędowi jednostek "uwzględniane były wszelkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego", w tym także te nieopublikowane przez rząd.

 

Za przyjęciem tej uchwały głosowali wszyscy olsztyńscy radni obecni na sesji (17 osób), poza radnymi PiS: 3 z nich było przeciw, a 2 nie zdążyło oddać głosu. Tuż przed głosowaniem radni PiS odeszli od swoich miejsc na sali i próbowali wyjść na korytarz. W ostatniej chwili wrócili i zagłosowali przeciw, ale niektórzy z nich na czas nie dotarli do miejsc na sali obrad. Przyjęcie uchwały ws. przestrzegania wyroków TK radni zakończyli oklaskami.

 

Protest radnych PiS

 

Prośbę o włączenie głosowania nad uchwałą dotyczącą przestrzegania wszystkich wyroków TK zgłosił w środę radny PO Łukasz Łukaszewski, przeciwko czemu ostro protestował radny PiS Dariusz Rudnik. - To upolitycznienie samorządu, anarchistyczno-antyrządowa manifestacja grup liberalno-lewacko-anarchistycznych - grzmiał Rudnik. Pytał, czy "jak ktoś zgłosi, by godłem Polski byłśniegowy bałwanek, to taka uchwała także będzie głosowana".

 

- To wykracza poza kompetencje rady miasta, to jest mieszanie się do polityki rządu - argumentował Rudnik.

 

Przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel wyraziła nadzieję, iż "wniosku o bałwanka nikt nie zgłosi". Jak dodała, przepisy organizujące pracę radnych jasno mówią, że każdy z wniosków musi być poddany głosowaniu. Ostatecznie za wprowadzeniem do porządku obrad uchwały - deklaracji ws. przestrzegania wyroków TK głosowali wszyscy radni, poza tymi z PiS (17 głosów "za" , 5 "przeciw", a 1 osoba się wstrzymała).

 

Podobne uchwały dotyczące przestrzegania wyroków TK przyjęły w ostatnich tygodniach m.in. rady miast w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy Gorzowie.

 

PAP