W poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę oraz podsumowującą dialog z Warszawą na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Jeżeli chodzi o Komisję Europejską, powiem tak: niczego się nie boimy - skomentowała premier Szydło.

 

"To jest ważny szczyt"

 

Premier Beata Szydło przybyła w niedzielę późnym wieczorem do Stambułu, gdzie w poniedziałek weźmie udział w pierwszym Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ. 

 

- To jest ważny szczyt. Mam nadzieję, że potwierdzimy te wszystkie zobowiązania, które podejmie ONZ jeżeli chodzi o pomoc humanitarną - powiedziała premier dziennikarzom na pokładzie samolotu.

 

Beata Szydło podkreśliła, że na szczycie będą jej towarzyszyć przedstawiciele najważniejszych polskich organizacji humanitarnych. - Mogę powiedzieć, że Polska będzie bardzo aktywnie włączała się w tym roku w pomoc humanitarną w państwach, które tej pomocy bardzo potrzebują. Będziemy realizować projekty dotyczące infrastruktury, edukacji. Ta pomoc z naszej strony będzie dwukrotnie większa finansowo niż było to w roku poprzednim- zaznaczyła premier.

 

Szefowa polskiego rządu poinformowała, że nasz kraj "jest w trakcie realizacji" wspólnego, polsko-niemieckiego projektu humanitarnego. Po raz pierwszy został on zapowiadany podczas lutowej wizyty premier Szydło w Berlinie.

 

- Wtedy podjęliśmy decyzję, że Polska wspólnie z Niemcami taki projekt humanitarny będzie realizować. Mogę powiedzieć, że jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie przygotowania tego projektu - powiedziała.

 

80 rządów z całego świata

 

Światowy Szczyt Humanitarny odbędzie się w Stambule w poniedziałek i wtorek. Swój udział zapowiedzieli reprezentanci 80 rządów, 45 światowych przywódców, a ponadto 6 tys. osób, w tym 250 przedstawicieli sektora prywatnego, grup humanitarnych i organizacji obywatelskich, a także potrzebujących społeczności i młodzież.

 

Premier Beata Szydło w poniedziałek rano weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów i uroczystości otwarcia szczytu. Później spotka się z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych realizujących projekty humanitarne.

 

Polsat News, PAP