Erdogan powierzył misję tworzenia rządu nowemu premierowi

Świat
Erdogan powierzył misję tworzenia rządu nowemu premierowi
Recep Tayyip Erdogan - po prawej, Binali Yildirim - po lewej, fot. PAP/EPA/Turkish President Press Office

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powierzył w niedzielę wieczorem misję tworzenia nowego rządu dotychczasowemu ministrowi transportu Binalemu Yildirimowi, który został wcześniej tego dnia wybrany na przewodniczącego rządzącej partii AKP.

"Nasz prezydent dał przewodniczącemu AKP (Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) Binalemu Yildirimowi mandat do sformowania 65. rządu" Republiki Turcji - głosi oświadczenie kancelarii prezydenta.

 

Wcześniej Erdogan przyjął rezygnację premiera Ahmeta Davutoglu, dziękując mu za pracę na stanowisku szefa rządu. 

 

60-letni Yildirim, bliski sojusznik Erdogana, z którym w 2001 r. zakładał konserwatywno-islamską AKP, został w niedzielę wybrany głosami wszystkich 1 405 delegatów na nadzwyczajnym kongresie tego ugrupowania w Ankarze.

 

Rozdźwięk między prezydentem a poprzednim premierem

 

Bezpośrednio po wyborze oświadczył, że droga, jaką podąża prezydent, jest drogą rządzącej partii, pozostawiając niewiele wątpliwości - jak zauważa Reuters - gdzie będzie mieścił się ośrodek władzy w nowym rządzie.

 

Jak donosiły agencje, rozdźwięk między Erdoganem a Davutoglu ujawnił się wyraźnie, gdy pod koniec kwietnia Komitet Wykonawczy AKP, zdominowany przez zwolenników prezydenta, przejął uprawnienia szefa partii do powoływania liderów lokalnych i prowincjonalnych, co osłabiło wpływ Davutoglu na partię. Premierowi zarzucano również, że nie jest zwolennikiem faworyzowanego przez Erdogana systemu prezydenckiego.

 

Erdogan od dawna dąży do zmiany konstytucji i zmiany systemu na w pełni prezydencki.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze