Łukaszenka na audiencji u Franciszka. Papież dostał drewniany model karety

Świat
Łukaszenka na audiencji u Franciszka. Papież dostał drewniany model karety
EPA/ANDREW MEDICHINI

Podczas sobotniej audiencji w Watykanie Alaksandr Łukaszenka zaprosił papieża Franciszka do swego kraju. W czasie spotkania z białoruskim przywódcą papież wyraził pragnienie, by Mińsk był miastem pokoju. Rozmawiali około 20 minut. Prezydent Białorusi wręczył papieżowi krzyż, ikonę i mały drewniany model karety.

Łukaszence towarzyszył na oficjalnej audiencji w Watykanie jego 12-letni syn Kola - podobnie, jak w 2009 roku, gdy złożyli wizytę Benedyktowi XVI.

 

Franciszek wręczając prezydentowi medalion przedstawiający drzewko oliwne powiedział: - Niech zawiezie pan je do Mińska, by było to miasto pokoju.

 

Słowa te - jak się zauważa - były też nawiązaniem do tego, że to w stolicy Białorusi podpisano porozumienia w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Papież wielokrotnie apelował o ich realizację.

 

Encykliki trafią do pałacu

 

Klimat spotkania - jak relacjonują dziennikarze - był bardzo serdeczny. Minęło ono wśród sympatycznej wymiany zdań. Kiedy papież wręczył prezydentowi egzemplarze swych dwóch adhortacji i encykliki, Łukaszenka zapytał go: "czy to praca doktorska?". "Nie, napisałem to tutaj" - odparł Franciszek. "Postawię je w bibliotece pałacu prezydenckiego" - oznajmiłŁukaszenka.

 

Na zakończenie wizyty zachęcił papieża, by obejrzał wystawę ikon z Białorusi, otwartą właśnie w Muzeach Watykańskich.

 

"Nacisk na rolę Mińska"

 

W wydanym komunikacie Watykan poinformował, że Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z Franciszkiem, a następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem rozmawiał m.in. o życiu Kościoła na Białorusi oraz pokojowej koegzystencji tamtejszej wspólnoty katolickiej i prawosławnej.

 

Ponadto położono nacisk na rolę, jaką odegrał Mińsk, jako miejsce rozmów mających na celu znalezienie pokojowych rozwiązań w regionie - podał Watykan

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze