Relacjonując tę wizytę, rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz opowiadała, że każdego z funkcjonariuszy osobiście przywitał papież. - Powiedział: "Bardzo dziękuję za waszą pracę. Będę się za was modlił, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Życzę wam odwagi" - opowiadała.

 

Podczas spotkania z funkcjonariuszami Franciszek nawiązał do wizyty premier Beaty Szydło. - Powiedział, że opowiadała mu ona o przygotowaniach do ŚDM. Dodał, że spotkanie z wiernymi w Polsce będzie piękne i podziękował za to - mówiła.

 

Wymiana doświadczeń

 

W trakcie wizyty Żandarmeria Watykańska zapoznała funkcjonariuszy BOR-u z technikami zabezpieczeń wykorzystywanymi zarówno przez służby watykańskie - Żandarmeria Watykańska, Gwardia Szwajcarska - jak i współpracujące z nimi służby włoskie, czyli karabinierów oraz policję.

 

Funkcjonariusze BOR brali udział m.in. w zabezpieczeniu przejazdu papieża Franciszka pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra, w czasie sobotniej audiencji ogólneja także w trakcie niedzielnej, uroczystej mszy w Bazylice św. Piotra.

 

- W Ogrodach Watykańskich odbyły się natomiast ćwiczenia zgrywające BOR-u, Żandarmerii Watykańskiej i policji włoskiej. Podczas tych ćwiczeń polscy funkcjonariusze zapoznali się także z warunkami technicznymi papa mobile - dodała Markiewicz.

 

"Całkiem inny niż poprzednicy"

 

O planowej wizycie w Watykanie funkcjonariuszy BOR, którzy będą w ochronie osobistej Franciszka w czasie ŚDM, poinformował  na początku maja szef BOR płk. Andrzej Pawlikowski. - Papież Franciszek jest całkiem innym papieżem niż jego poprzednicy - Benedykt XVI czy Jan Paweł II. Wystarczy prześledzić jego dotychczasowe wizyty. Często wychodzi do wiernych. My musimy być na to przygotowani - mówił wówczas Pawlikowski.

 

- Nasi funkcjonariusze w Watykanie będą podpatrywać, w jaki sposób papież się zachowuje. Chodzi o to, żeby trochę poznać jego zwyczaje. Podczas spotkań z wiernymi w czasie Światowych Dni Młodzieży musimy być gotowi na różnego rodzaju zdarzenia  - dodał.

Pawlikowski, który był w ochronie osobistej Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

 

PAP