Symbole Światowych Dni Młodzieży już w Archidiecezji Krakowskiej

Polska
Symbole Światowych Dni Młodzieży już w Archidiecezji Krakowskiej
PAP/Jacek Bednarczyk

Krzyż oraz ikona Matki Bożej od piątku aż do lipcowego spotkania papieża z młodymi będą w Archidiecezji Krakowskiej. Odwiedzą parafie, szkoły, więzienia, domy pomocy społecznej. Zostaną też zaniesione wysoko w Tatry - do Morskiego Oka.

- Symbole będą u nas najdłużej spośród wszystkich polskich diecezji, aż do 25 lipca, kiedy zostaną przeniesione do namiotu adoracji w Parku Jordana. Stamtąd będą przewożone na miejsce wydarzeń centralnych - mówił ks. Paweł Mielecki z departamentu pastoralnego KO ŚDM.

 

W Archidiecezji Krakowskiej symbole ŚDM odwiedzą 220 kościołów i 50 szkół. Będą mogły się przed nimi modlić również osoby, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w ŚDM. - Krzyż i ikona zawitają do zakładów karnych w Ruszczy i w Wadowicach, do domów poprawczych dla młodzieży, szpitali, domów opieki społecznej - mówił ks. Paweł Mielecki.

 

Modlitwa o "dobre owoce ŚDM"

 

Symbole ŚDM będą niesione przez młodzież podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie. Później trafią na Podhale. 29 maja z udziałem młodzieży i w asyście góralskiej banderii zostaną zaniesione do Morskiego Oka. Mają stanąć w tym miejscu, z którego w 1997 r. Jan Paweł II podziwiał panoramę Tatr.

 

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz apeluje, by peregrynacja symboli ŚDM po archidiecezji "stała się okazją do modlitwy wokół krzyża i ikony o dobre owoce tego wielkiego wydarzenia".

 

Historia krzyża i ikony

 

Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Odwiedziły one do tej pory niemal wszystkie diecezje, pokonując w Polsce trasę ponad 12 tys. 300 km. W ramach przygotowań do ŚDM krzyż i ikona były także w dziesięciu krajach Europy: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach.

 

Historia krzyża, który obecnie towarzyszy młodym podczas ŚDM sięga roku 1983. Podczas inauguracji Jubileuszu Odkupienia młodzież przyniosła krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go "na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości". Krzyż został zwieziony najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984), a potem do kolejnych krajów europejskich.

 

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego) należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia po raz pierwszy pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze