Liczba turystów odwiedzających Londyn rośnie od igrzysk olimpijskich z 2012 roku. W ubiegłym roku prawie dwie trzecie zagranicznych gości stanowili Europejczycy. Turyści z zagranicy zostawili w londyńskich hotelach, restauracjach, teatrach i atrakcjach turystycznych łącznie 11,9 mld funtów.

 

Wśród powodów rosnącego zainteresowania turystów Londynem firma zajmująca się promocją brytyjskiej stolicy London & Partners wymienia m.in. wyjątkowe wystawy, które zorganizowano w ub.r., np. wystawę w Science Museum dotyczącą początków ery kosmicznej, na której zaprezentowano m.in. rosyjskie statki kosmiczne czy retrospektywę prac projektanta mody Alexandra McQueena w Victoria and Albert Museum. Ponadto w 2015 roku w Londynie rozegrano liczne mecze w ramach pucharu świata w rugby.

 

Burmistrz obiecuje wsparcie branży turystycznej

 

- To fantastyczne, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę w Londynie, by zobaczyć najlepsze co nasza stolica i Zjednoczone Królestwo mają do zaoferowania - napisał w komunikacie nowy burmistrz Londynu Sadiq Khan.

 

- Obiecuję, że będę robić wszystko co możliwe, by wspierać branżę turystyczną i by Londyn wciąż był priorytetowym wyborem dla odwiedzających - dodał.

 

Według London & Partners z branżą tą w mieście bezpośrednio i pośrednio związanych jest 700 tys. miejsc pracy.

 

Mieszanka kultur

 

Jak ocenił szef London & Partners Gordon Innes, "miliony ludzi przyjeżdżają do Londynu, gdyż miasto to jest niepowtarzalną mieszanką kultury, sztuki, muzyki, teatrów, restauracji i imprez na dużą skalę". Przewiduje on, że w najbliższych latach liczba zagranicznych i brytyjskich turystów w Londynie nadal będzie rosnąć.

 

Także w skali całego Zjednoczonego Królestwa w ub. roku odnotowano 5-procentowy wzrost liczby zagranicznych gości; kraj odwiedziło wówczas 36,1 mln turystów z zagranicy.

 

PAP