- Udział sportowców rosyjskich w igrzyskach zależy w dużym stopniu od wyników badań Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) - napisał Bach w artykule opublikowanym w "FAZ".

 

- Jeżeli pojawią się dowody na zorganizowany i kompleksowy system dopingowy, który obejmował także inne dyscypliny sportowe, to federacje międzynarodowe oraz MKOl będą musiały podjąć trudną decyzję uwzględniającą zarówno zbiorową odpowiedzialność, jak i indywidualną sprawiedliwość - zaznaczył. 

 

Rosyjscy sportowcy tymczasowo wykluczeni z zawodów 

 

13 listopada 2015 roku Rosja została tymczasowo zawieszona w prawach członka Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF). Był to wynik ujawnionej afery dopingowej, w której m.in. zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań.

 

Rosyjscy lekkoatleci, oskarżani o udział w zorganizowanym systemie dopingu, zostali tymczasowo wykluczeni ze wszystkich zawodów, łącznie z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Decyzja została podjęta przez zwołaną w trybie awaryjnym Radę IAAF. Członkowie brali w niej udział dzięki telekonferencji, a przewodniczył jej szef tej organizacji Brytyjczyk Sebastian Coe. Rada IAAF zbierze się 17 czerwca w Wiedniu i tam zapadnie ostateczna decyzja, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do sierpniowych igrzysk w Rio de Janeiro.

 

Wcześniej WADA odebrała akredytację laboratorium w Moskwie. Jednym z powodów - jak napisano w oświadczeniu - są potwierdzone przypadki "bezpośredniego ingerowania" władz Rosji w przebieg procesu badawczego.

 

Jak ustalono, dyrektor moskiewskiego laboratorium Grigorij Rodczenkow, który po wykryciu afery podał się do dymisji, miał zlecić zniszczenie 1417 próbek w grudniu 2014 roku, na kilka dni przez zapowiedzianym audytem wyznaczonym przez WADA.

 

Bach uważa, że jeśli zarzuty potwierdzą się, to rosyjscy lekkoatleci będą być może musieli udowadniać swoją niewinność.

 

"Należy rozważyć, czy w tak zainfekowanych federacjach można będzie utrzymać w mocy zasadę niewinności sportowców, czy też trzeba ją będzie odwrócić - napisał szef MKOl w "FAZ".

 

Oznaczałoby to, że sportowcy musieliby udowodnić, że ich testy antydopingowe zostały przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi standardami.

 

NYT: 15 medalistów z Soczi na dopingu

 

W zeszłym tygodniu o kolejne rewelacje na temat dopingu w Rosji opublikował "New York Times", który napisał o dziesiątkach rosyjskich sportowców, w tym piętnastu medalistów, biorących udział w narodowym programie dopingowym na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi. Dziennikarze opierali się na rozmowach z Grigorijem Rodczenkowem, wieloletnim szefem moskiewskiego laboratorium antydopingowego, który uciekł do Stanów Zjednoczonych.

 

Rodczenkow przyznał, że jest autorem podawanego sportowcom "koktajlu" składającego się z trzech niedozwolonych środków. Rosjanie mieli spożywać go razem z alkoholem, aby lepiej i szybciej wchłaniał się do organizmów.

 

W procederze mieli brać udział m.in. dwaj bobsleiści, którzy wywalczyli złote krążki w Soczi, oraz czternastu członków drużyny biegaczy narciarskich.

 

Na łamach "New York Times" były szef laboratorium antydopingowego w Moskwie przybliżył opracowany w Rosji program krycia stosowania przez sportowców niedozwolonych środków. Według Rodczenkowa w pobliżu laboratorium antydopingowego funkcjonowała inna placówka, w której nocami czyszczono próbki pobrane od rosyjskich sportowców.

 

Fiołki były podawane przez dziurę w ścianie przy podłodze oficjalnego laboratorium. Służby specjalne opracowały metodę odplombowywania i ponownego plombowania fiołek - już z moczem niewykazującym stosowania dopingu - bez zostawiania śladów.

 

Rodczenkow ocenił, że przez całe igrzyska w ten sposób podmieniono ok. stu fiołek.

 

polatnews.pl, PAP

 

 

 

 

PAP