- Policjanci z Włoch, którzy prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wprowadzaniem do obrotu oleju napędowego bez odprowadzenia VAT i akcyzy zwrócili się do nas o pomoc w zatrzymaniu Polaków. Justyna S. i Waldemar G. wpadli pod Poznaniem, Adam S. i Andrzej P. w Łodzi – poinformowała Agnieszka Hamelusz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w międzynarodowej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że gang podzielony był na dwie części. Osoby zatrzymane w Polsce organizowały produkcję i dostarczanie do Włoch oleju smarowego bez płacenia cła.

 

- We Włoszech członkowie grupy szukali klientów, którzy kupowali olej, ale już jako napędowy. Fałszowana była dokumentacja przewozowa i faktury. Włoska policja ustaliła, że w ciągu roku grupa wprowadziła i sprzedała na terenie tego kraju blisko 13 mln litrów oleju smarowego - dodała Hamelusz.

 

Grupa zajmowała się również przemycaniem tytoniu z Polski do Włoch.

 

Zatrzymania w Polsce były przeprowadzone jednocześnie z zatrzymaniami we Włoszech, gdzie w ręce wymiary sprawiedliwości trafiło kilkunastu obywateli tego kraju.

 

PAP