Zgodnie z unijnymi regułami deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 proc. PKB kraju.

 

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici tłumaczył na konferencji prasowej w Brukseli, że w przypadku Włoch decyzja KE umożliwia prowadzenie polityki nakierowanej na wzrost gospodarczy. Z kolei jeśli chodzi o Hiszpanię i Portugalię, podkreślał, że KE wzięła pod uwagę sytuację polityczną w tych krajach.

 

W swoich dorocznych rekomendacjach obejmujących prawie wszystkie państwa unijne KE wezwała do podjęcia działań sprzyjających ożywieniu gospodarczemu i tworzeniu miejsc pracy. Zalecenia nie zostały wydane w stosunku do Grecji, która jest objęta programem pomocowym.

 

Hiszpania: dług publiczny wyższy od PKB pierwszy raz od 1909 roku

 

Hiszpański bank centralny poinformował w środę, że dług publiczny tego kraju jest obecnie wyższy od wartości jej gospodarki. Według dziennika "El Pais" to pierwszy taki przypadek od 1909 roku.

 

Według danych banku w pierwszym kwartale 2016 roku dług wyniósł 1,09 bln euro i stanowił 101 proc. rocznego PKB Hiszpanii w 2015 roku, który wyniósł 1,08 bln euro.

 

"Oznacza to, że państwo jest winne więcej pieniędzy niż wynosi bogactwo generowane przez Hiszpanię, bo choć gospodarka nadal rośnie, to dzieje się to w wolniejszym tempie niż rosną zobowiązania płatnicze" - wyjaśnia "El Pais".

 

Hiszpański dług publiczny stale rósł od wybuchu kryzysu gospodarczego w kraju w 2008 roku. Pod koniec 2013 roku Hiszpania wyszła z recesji, która trwała pięć lat i podczas której 3,5 mln ludzi straciło pracę. Obecnie hiszpańska gospodarka jest jedną z najprężniej rozwijających się w UE.

 

PAP