Właściwe przygotowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo to kluczowy element przed ważnymi wydarzeniami, które odbędą się w tym roku w naszym kraju: szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zadaniem funkcjonariuszy i żołnierzy jest nie tylko dostateczne zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom, ale także należyte reagowanie w przypadku bezpośredniego zagrożenia.

 

Z tego powodu policja, wspólnie z innymi służbami, cyklicznie sprawdza swoje umiejętności.

 

- W celu ograniczenia ryzyka do minimum, niezbędna jest szybka, efektywna reakcja na miejscu oraz sprawdzone, przećwiczone procedury zabezpieczające pracowników i gości hotelowych. I temu właśnie służą aktualnie przeprowadzane ćwiczenia - zaznaczyła Anna Skalmierska-Woźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Ryzykiem, Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej Grupy Hotelowej Orbis.

 

Ćwiczenia poprzedziła odprawa, podczas której omówiono warianty działania i przekazano zadania poszczególnym zespołom bojowym. Scenariusz ćwiczeń przewidywał m.in. sprawne przemieszczanie się w zagrożonym hotelu, udzielanie pierwszej pomocy, zatrzymanie napastników i zabezpieczenie broni oraz materiałów wybuchowych.

 

 

 

Współpraca ze służbą hotelową

 

Jak podkreśla asp. szt. Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji, ważne jest, by w ćwiczenia została włączona także służba hotelowa. Według rzecznika, dla pracowników obiektu i całej sieci hotelowej było to również szkolenie z obowiązujących procedur.

 

- W doskonaleniu naszych umiejętności bardzo ważna jest współpraca z różnymi podmiotami. Ćwiczenia, na potrzeby których grupa Accor Hotels udostępnia swoje obiekty, pozwalają na sprawdzenie gotowości do natychmiastowej reakcji, w warunkach najbardziej zbliżonych do możliwych zagrożeń  - przekonywał Mrozek.

 

To nie pierwsze tego typu ćwiczenia przeprowadzane w ostatnich miesiącach przez policjantów Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Razem z innymi służbami sprawdzali w ten sposób swoje umiejętności m.in. w teatrze "ROMA" i Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

 

Szczyt NATO i ŚDM

 

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. w Warszawie.  Udział w nim ma wziąć ponad 2500 tysiąca delegatów, 1500 dziennikarzy i około 500 ekspertów.

 

Z kolei Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że udział w nich może wziąć nawet 2,5 mln uczestników.

 

polsatnews.pl, foto: policja.waw.pl