Szałamacha o pakiecie hazardowym i ustawie o VAT

Polska
Szałamacha o pakiecie hazardowym i ustawie o VAT
PAP/Rafał Guz

W najbliższym czasie resort finansów przedstawi pakiet ustaw, regulujący rynek hazardu i pakiet dotyczący uszczelnienia poboru podatku VAT - zapowiedział we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha podczas sprawozdania z półrocznej działalności resortu.

Szałamacha, zabierając głos jako ostatni, podkreślił, że pakiet uszczelniający VAT "pozwoli od 2017 r. uzyskiwać wyższe dochody z tego podatku". Poinformował, że bardzo zaawansowany jest też tzw. pakiet paliwowy, który ma zmienić ustawę o VAT, akcyzie i prawo energetyczne. Ma to uszczelnić rynek paliw płynnych w obszarze wewnątrzwspólnotowego obrotu paliwami płynnymi. Minister wyjaśnił, że bardzo duża część "dziury" wynikłej z funkcjonowania szarej strefy jest efektem tego, iż paliwo, korzystając ze swobód w obrocie wewnątrzwspólnotowym, wjeżdża do Polski, ale nie jest tu opodatkowane.

 

 

- Ten pakiet, mam nadzieję, zostanie przedłożony na kolejne posiedzenie Rady Ministrów - zapowiedział.

 

 

- Także będą to ustawy regulujące nową logikę procesu budżetowego - podkreślił Szałamacha. Zdaniem ministra należy bowiem odejść od "mikrozarządzania" na rzecz "zarządzania większymi agregatami" i negocjowania między ministrami dużych kwot. Reforma budżetu weszłaby od 2018 roku.

 

Szałamacha przyznał, że nie udało się szybko uchwalić ustawy o podatku od marketów "z uwagi na liczne protesty". - Ta ustawa została skierowana do prac na Komitet Stały RM w najbliższych dniach, musieliśmy przepracować ten pierwotny projekt - powiedział.

 

Nie udało się też, dodał, szybko przeprowadzić głębokiej nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jak zaznaczył, "pomimo dosyć szybkiego tempa prac parlamentarnych", prace nad projektem jeszcze się nie skończyły. "Będę zabiegał, by stało się to jeszcze w maju" - zapowiedział minister finansów.

 

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze