Agencje nie podała ile osób Straż Graniczna nie wpuściła na teren Polski.

 

Rosyjscy motocykliści mieli jechać na grecką górę Athos. Wadim Strogow, jeden z członków klubu, powiedział, że do Grecji dolecą samolotem, aby  dołączyć tam do ponad stu innych, prawosławnych motocyklistów z krajów bałkańskich. Jak dodał, motocykle wynajmą na miejscu.

 

Z Moskwy do Berlina

 

Poprzednio "Nocne Wilki” nie zostały wpuszczone do Polski przez strażników granicznych na początku maja. Wówczas na ich przejazd przez Polskę nie zgodziło się polskie MSZ. Motocykliści wyruszyli z Moskwy do Berlina na rajd "Drogi zwycięstwa" organizowany w 71. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej.

 

Jak poinformował resort, podstawą do podjęcia decyzji odmownej było zapewnienie ochrony porządku publicznego.

 

Przyjaciele Putina

 

"Nocne Wilki” to klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 roku, gdy brali udział w rajdzie upamiętniającym 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które były potrzebne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia. Trasa ich rajdu miała wówczas prowadzić z Moskwy, przez Białoruś, Warszawę, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina.

 

Tass, de.sputniknews.com