Legia Warszawa mistrzem Polski. Przekonująca wygrana na koniec sezonu

PAP/Bartłomiej Zborowski
Zawodnicy Legii

Legia Warszawa po raz 11. w historii została piłkarskim mistrzem Polski. W ostatniej kolejce ekstraklasy pokonała przed własną publicznością Pogoń Szczecin 3:0 i w końcowej tabeli o trzy punkty wyprzedziła Piasta, który w Gliwicach uległ KGHM Zagłębiu Lubin 0:1.

Legia odzyskała tytuł po dwóch latach. Jubileusz 100-lecia powstania klubu uczciła szóstym w historii dubletem - wcześniej drużyna prowadzona przez rosyjskiego trenera Stanisława Czerczesowa wywalczyła Puchar Polski.

Gospodarze dominowali od początku spotkania, ale goście również potrafili zagrozić nowym mistrzom Polski. "Wojskowi" poważne ostrzeżenie dostali w 10. minucie. Po kontrataku Adam Gyurcso dośrodkował w pole karne, ale Władimira Dwaliszwilego ubiegł dobrze dysponowany tego dnia Michał Pazdan.

Niedługo później Legioniści objęli prowadzenie. W 14. minucie po kontrze Tomasz Jodłowiec uderzył z okolic linii pola karnego. Strzał wydawał się niegroźny, ale piłka odbiła się od nogi Jakuba Czerwińskiego, któremu ostatecznie zaliczono trafienie samobójcze, i kompletnie zmyliła Jakuba Słowika.

Kwadrans później precyzyjnym strzałem z tej samej odległości popisał się Guilherme, ale piłka minimalnie minęła bramkę. Chwilę potem bliski wyrównania był Władimir Dwaliszwili. Były napastnik "Wojskowych" główkował z sześciu metrów, ale efektowną paradą popisał się Arkadiusz Malarz.

Tuż po przerwie spotkanie zostało przerwane na około 10 minut, ponieważ kibice dostali się na dach i odpalili race dymne.

Gospodarze zwycięstwo przypieczętowali w końcówce spotkania. W 83. minucie na 2:0 trafił Nemanja Nikolic. Tym samym reprezentant Węgier zdobył swoją 28. bramkę w sezonie i zdobył koronę króla strzelców. Niespełna trzy minuty później wynik spotkania na 3:0 ustalił Kasper Hamalainen.

Wielki sukces gliwiczan

Pomimo porażki, drugie miejsce Piasta jest jego najlepszym osiągnięciem w ekstraklasie; nigdy wcześniej zespół z Gliwic nie ukończył rozgrywek w czołowej trójce. Trzecie miejsce zajęło Zagłębie, które występowało jako beniaminek. Poprzednio klub z Lubina na podium znalazł się w 2007 roku, kiedy cieszył się z mistrzostwa kraju.

Czwartą drużyną, która będzie reprezentować Polskę w europejskich pucharach, została Cracovia. "Pasy" w bezpośrednim meczu o czwartą lokatę w lidze pokonały na swoim stadionie Lechię Gdańsk 2:0.

Do pierwszej ligi spadają Podbeskidzie Bielsko-Biała i 14-krotny mistrz kraju Górnik Zabrze.