- Gdy 13 lat temu Warszawa rozpoczynała przygodę z Nocą Muzeów, uczestniczyło w niej 11 placówek i były to wyłącznie muzea - przypomniała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

 

 

Prezydent Warszawy dodała, że "pomysł, aby do Nocy Muzeów dołączyły placówki niezwiązane z kulturą narodził się w 2009 roku, co zostało bardzo życzliwie przyjęte przez odwiedzających”. Jak zaznaczyła, statystyka pokazuje, że to jednak "muzea są głównym celem nocnych odwiedzin", a rekordy frekwencyjne w jeden wieczór sięgające 10 czy 15 tysięcy zwiedzających mogą napawać optymizmem.

 

W tym roku do warszawskiej Nocy Muzeów dołączy aż 40 nowych instytucji, m.in. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Huta ArcelorMittal (schron), Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej.

 

Cała Polska idzie do muzeum

 

Także na Śląsku z nocy z soboty na niedzielę muzea otworzą się dla zwiedzających. Większość związanych z Nocą Muzeów imprez rozpocznie się o godzinie 18. Co ważne, zwiedzający wszędzie wejdą bez biletów.

 

Kolektywne tworzenie muralu w Muzeum Sztuki, wizyta w filmowej Szuflandii i wędrówka po poprzemysłowych wnętrzach to tylko kilka atrakcji przygotowanych na sobotnią Noc Muzeów w Łodzi. MPK dowiezie na nie łodzian specjalnymi liniami obsługiwanymi przez zabytkowe pojazdy.

 

Z kolei w Poznaniu Noc Muzeów zaplanowano na 21 maja.