Jak powiedziała Iwona Kuc, to kolejnych zbiorczy konwój zrealizowany w tym roku. W sumie od stycznia przewieziono już w ten sposób 237 osób.


Piotr K. - jak poinformowała - był jednym z najbardziej poszukiwanych Polaków. Europejski nakaz aresztowania wydano za nim 8 lat temu. - Podejrzewany jest o rozbój, usiłowanie zabójstwa i zabójstwo - we wrześniu 2008 r. w Kielcach kibica kieleckiej drużyny piłkarskiej - dodała Kuc.


Skazany na 30 lat więzienia


Do Polski przewieziono też Mariusza F. poszukiwanego przez warszawski sąd m.in. za rozbój z użyciem broni palnej oraz ukrywanie osoby poszukiwanej listem gończym. F. już na terenie Wielkiej Brytanii dopuścił się zabójstwa i usiłowania zabójstwa za co skazano go na 30 lat więzienia.


- Do Polski przekazany został tymczasowo - chodzi o to, by odpowiedział również za przestępstwa popełnione na terenie kraju - dodała Kuc.


Skomplikowana akcja


Konwoje polskich przestępców organizują policjanci z Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP. Jedną z metod są właśnie konwoje zbiorcze, wykonywane samolotami wojskowymi. - Pozwala to na jednoczesne przetransportowanie większej liczby poszukiwanych osób oraz na obniżenie kosztów eskorty - dodała Kuc.


Policjanci niechętnie ujawniają kulisy tego rodzaju akcji. Nieoficjalnie przyznają jednak, że te operacje poprzedzają skrupulatne przygotowania. Tak było m.in. w przypadku Kajetana P., podejrzanego o zabójstwo lektorki języka włoskiego na warszawskiej Woli. Mężczyzna zdołał uciec aż na Maltę. Tam został zatrzymany 17 lutego i przetransportowany do Polski również wojskową CASĄ. Konwój był indywidualny, zdecydowano się jednak na wojskowy samolot z powodu m.in. dużego zainteresowania mediów - policjanci nieoficjalnie przyznawali, że w takiej sytuacji ryzyko transportu samolotem rejsowym jest duże.

 

PAP