Obama krytykuje agresywną postawę Rosji w regionie Bałtyku

Świat
Obama krytykuje agresywną postawę Rosji w regionie Bałtyku
PAP/EPA/Kevin Dietsch

USA oraz Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja skrytykowały w piątek agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było jego spotkanie w Białym Domu z premierami pięciu krajów nordyckich. - Jednoczymy się w niepokoju z powodu agresywnej postawy militarnej Rosji w regionie bałtyckim/nordyckim - powiedział prezydent USA Barack Obama.

W minionych tygodniach poinformowano o incydentach, w których rosyjskie samoloty zbliżyły się na niebezpieczną odległość do amerykańskich samolotów albo okrętów na Bałtyku.

 

- Stany Zjednoczone i kraje nordyckie są zaniepokojone rosnącą obecnością wojskową Rosji w regionie Morza Bałtyckiego, działaniami nuklearnymi, nieogłoszonymi manewrami wojskowymi i prowokacyjnymi działaniami rosyjskich samolotów i okrętów. Wzywamy Rosję do zapewnienia, że jej ćwiczenia i manewry wojskowe będą w pełni zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie bezpieczeństwa i stabilności - głosi wspólne oświadczenie uczestników szczytu opublikowane przez Biały Dom.

 

"Konieczne wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku"

 

W komunikacie podkreślono też, że NATO odgrywa centralną rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa w Europie, zaznaczając również zaangażowanie Szwecji i Finlandii, które nie są członkami Sojuszu. W kontekście całej piątki krajów nordyckich podkreślono konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

 

W minionych tygodniach poinformowano o incydentach, w których rosyjskie samoloty zbliżyły się na niebezpieczną odległość do amerykańskich samolotów albo okrętów na Bałtyku.

 

"Nie może być kompromisu"

 

W komunikacie przypomniano także nielegalne zajęcie przez Rosję Krymu, agresję w Donbasie i próby destabilizacji Ukrainy, nazywając je sprzecznymi z prawem międzynarodowym i niezgodnymi z ustanowionym porządkiem bezpieczeństwa w Europie. "Nie może być kompromisu w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego i podstawowych zasad" - głosi dokument.

 

"USA i kraje nordyckie potwierdzają swoje poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w jej granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową - napisano. - Sankcje przeciwko Rosji nie mogą być zniesione, dopóki Rosja nie wdroży w pełni porozumień z Mińska. Sankcje związane z zajęciem Krymu pozostaną w mocy, dopóki Rosja nie zwróci tego terytorium pod kontrolę Ukrainy".

 

Jednodniowy szczyt amerykańsko-nordycki w Waszyngtonie ma rangę wizyty państwowej. Jego kulminacją ma być wieczorny obiad w namiocie rozbitym w ogrodach Białego Domu, wyposażonym w przezroczysty dach i przyozdobionym kwiatami, rzeźbami z lodu i oświetlonym tak, by na myśl przywodził nordycki krajobraz.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze