Szczegóły projektu noweli ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w czwartek na konferencji prasowej.


Projekt, jak mówił, zakłada także, że spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter - misyjny. - Szpital, nawet jeśli jest prowadzony w postaci spółki, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo, jak niektórzy mówią, tylko to jest przedsiębiorstwo o specjalnym charakterze. Ma myśleć przede wszystkim o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnienia opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym - zaznaczył minister. 


Dlatego też, jak mówił, planowane jest wprowadzenie rozwiązania niewypłacania dywidendy, jeżeli spółka ma charakter publiczny.


- Państwa, w których gospodarka rynkowa króluje od wielu dziesięcioleci, państwa, które właściwie nie znają innego modelu gospodarki niż wolnorynkowa, starają się chronić swoje systemy służby zdrowia od wpływu rynku i zdecydowanie ten obszar jest regulowany w sposób planowy przez rządy - powiedział Radziwiłł.


"Regulacja się nie sprawdziła"


Minister  przekonywał, że po kilku latach obowiązywania ustawy, która zmuszała podmioty publiczne, zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego do przekształcania szpitali w spółki w sytuacji, gdy miały kłopoty finansowe, widać, że regulacja ta się nie sprawdziła.
- Nie ma żadnego doświadczenia z tych kilku lat, żeby rozwiązanie, jakim jest spółka szpitalna, pozwalało rzeczywiście bezpieczniej z punktu widzenia finansowego prowadzić to przedsięwzięcie - dodał.

 

PAP