Akcja włoskiej straży przybrzeżnej. Uratowanych ponad 800 migrantów, w tym wielu Syryjczyków

Świat
Akcja włoskiej straży przybrzeżnej. Uratowanych ponad 800 migrantów, w tym wielu Syryjczyków
Flickr/Alan Kotok/CC BY 2.0

Ponad 800 migrantów uratowały w czwartek służby morskie Włoch i innych krajów w Cieśninie Sycylijskiej - podała Straż Przybrzeżna, która koordynowała operacje niesienia pomocy. Wśród uchodźców jest bardzo wielu Syryjczyków.

Media zauważają, że obecność, po długiej przerwie, wielu uciekinierów z Syrii na łodziach płynących do Włoch potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że po zamknięciu szlaku bałkańskiego i umowie UE z Turcją w sprawie zablokowania ich migracji z Grecji, będą oni ponownie zmierzać do Europy przez Cieśninę Sycylijską. Teraz zdaniem ekspertów zaczną oni znów masowo wypływać z Libii i Egiptu.

 

Przez wiele ostatnich miesięcy Syryjczyków nie było wśród migrantów przybywających na włoskie wybrzeża.

 

Uratowani migranci byli na dwóch wielkich łodziach, dostrzeżonych przez załogę samolotu włoskiej Straży Przybrzeżnej. Na jednej z nich było 515 osób. Migrantów wzięły na pokład dwa statki będące w pobliżu.

 

W drugiej operacji na Morzu Śródziemnym trzy jednostki patrolowe Straży i fiński okręt wojenny zabrały 380 osób stłoczonych na łodzi.

 

Od początku roku do Włoch przybyło około 27 tysięcy migrantów. W ośrodkach dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl przebywa 120 tysięcy ludzi.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze