Fundacja Auschwitz-Birkenau zgromadziła już 98 mln euro na prace konserwatorskie

Polska
Fundacja Auschwitz-Birkenau zgromadziła już 98 mln euro na prace konserwatorskie
Pixabay/MonicaVolpin/Public Domain

98 mln euro zgromadziła już na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau - wynika z informacji biura Fundacji. Zyski od tego kapitału zabezpieczają finansowanie kompleksowej konserwacji obiektów zabytkowych w Muzeum Auschwitz.

Dotychczas wsparcie Fundacji zapowiedziały rządy 36 państw. Najwyższą kwotę wpłacą Niemcy - 60 mln euro. 15 mln USD przekażą Stany Zjednoczone. 10 mln euro wpłaciła Polska. Fundację wsparło także dziewięciu filantropów. Wśród nich są m.in. szef Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oraz "The Righteous Persons Foundation" Stevena Spielberga.

 

Docelowo Fundacja, która powstała w 2009 r. z inicjatywy Władysława Bartoszewskiego, zamierza zgromadzić na kontach 120 mln euro.

 

Globalny plan konserwacji obiektów

 

Priorytety i harmonogram prac konserwatorskich w Muzeum Auschwitz określa globalny plan. Prace w jego ramach rozpoczęły się w połowie 2012 r. Obecnie koncentrują się głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i znajdujących się tam baraków murowanych. W tym roku na konserwacje Fundacja przeznaczy ok. 8 mln zł. W 2015 r. było to ok. 6,4 mln zł.

 

W tym roku kontynuowane będą m.in. prace konserwatorskie przy dwóch barakach więźniarskich. W drugiej połowie roku specjaliści rozpoczną także prace przy ścianach tzw. rozbieralni w ruinach krematorium III w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Zmodernizowane zostaną magazyny, w których przechowywane są poobozowe tekstylia. To m.in. tałesy, odzież więźniarska i cywilna, w tym ubranka dziecięce.

 

Zrealizowany zostanie też projekt konserwacji muzealiów i archiwaliów, w tym ok. 100 waliz odebranych zgładzonym Żydom i ok. 15 puszek po Cyklonie B.

 

Zabepieczone pozostałości po pierwszej łaźni i kuchni obozowej

 

Dzięki pieniądzom z Fundacji zakończono już m.in. konserwację i zabezpieczenie pozostałości pierwszej łaźni oraz kuchni obozowej w byłym obozie Auschwitz I. Prowadzonych jest wiele prac przygotowawczych w byłym obozie Birkenau, m.in. związanych z regulacją stosunków wodnych.

 

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

 

Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listęświatowego dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze