Okazało się, że herbatka miętowa pobudziła ochotników (w eksperymencie wzięło udział 180 dorosłych), wyostrzyła ich uwagę i wzmocniła pamięć roboczą i długotrwałą. Tymczasem herbatka rumiankowa miała właściwości uspokajające, a nawet usypiające, a także spowalniała funkcje pamięci i uwagi.

 

W innym badaniu uczestniczyło 150 osób powyżej 65. roku życia). Byli oni dzieleni na grupy i umieszczani w pokojach o zapachu lawendy, rozmarynu lub neutralnych pod tym względem. I tym razem badani wypełniali testy nastroju oraz pamięci prospektywnej - tej, dotyczącej czynności, które muszą być wykonane w określonym miejscu i czasie - jak przyjęcie leków, wysłanie kartek pocztowych, itp.

 

Rumianek i rozmaryn też przydatne

 

Wyniki badania pokazały, że osoby znajdujące się w pokoju o zapachu rozmarynu były bardziej pobudzone i uzyskiwały w teście pamięci o 15 proc. lepsze rezultaty niż osoby przebywające w pokoju o zapachu lawendy. Osoby z pokoju „lawendowego” czuły się z kolei bardziej zrelaksowane i zadowolone.

 

- To ciekawe zobaczyć, jak różne efekty mogą wywoływać poszczególne zioła w odniesieniu do nastroju i pamięci. Nasze badania sugerują, że niektóre z nich mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie starszych osób - mówi  dr Mark Moss z Uniwersytetu Northumbria. 

 

Rezultaty eksperymentów zaprezentowano na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, która odbyła się w pod koniec kwietnia w Nottingham.

 

www.northumbria.ac.uk