- Nazywam się Sadiq Khan i jestem burmistrzem Londynu - powiedział Khan podczas uroczystości. Podkreślił, że "jest zdecydowany, aby zarządzać Londynem w najbardziej przejrzysty, zaangażowany i przystępny sposób, jaki widziało to miasto".

 

Będę reprezentował każdą społeczność

 

- Jako burmistrz wszystkich londyńczyków będę reprezentował każdą społeczność, każdą część naszego miasta - zapewniał Khan.

 

Gratulacje na Twitterze nowymu burmistrzowi Londynu złożyla m.in. była Pierwsza Dama i sekretarz stanu USA, a także kandydatka Partii Demokratycznej w wyścigu o fotel prezydenta USA, Hillary Clinton.

 

Najlepszy wynik w historii

 

Kandydat Partii Pracy Sadiq Khan zwyciężył w wyborach burmistrza Londynu, zdobywając ponad 1,3 mln głosów. Tym samym uzyskał najwyższy mandat dla pojedynczego polityka w historii Wielkiej Brytanii. Dotychczasowy rekord należał do odchodzącego burmistrza Londynu, Borisa Johnsona, który w wyborach lokalnych w 2008 roku otrzymał 1,17 mln głosów. Khan pokonał kandydata konserwatystów Zaca Goldsmitha.

 

Urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów jest pierwszym muzułmaninem na czele władz europejskiej stolicy. 45-letni Sadiq Khan to prawnik zajmujący się prawami człowieka i były minister ds. społeczności i mniejszości etnicznych.

 

Zwolennik pozostanie w UE

 

Jest zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Od 2005 roku był posłem Partii Pracy z południowolondyńskiej imigranckiej dzielnicy Tooting, w której Polacy stanowią trzecią pod względem wielkości grupę narodową.

 

Stanowisko burmistrza Londynu obejmie po polityku Partii Konserwatywnej Borisie Johnsonie.

 

Khan wychował się na osiedlu czynszowym w niezamożnej części Londynu. Jego przeciwnik, 41-letni Goldsmith, jest synem miliardera z branży finansowej.

 

AP, Reuters, Sky News