- Nasze działania skupiły się na identyfikacji miejsca rozszczelnienia - powiedział Polsat News st. kpt. Sławomir Filipowicz ze straży pożarnej w Olsztynie. Na miejscu pracują ekipy ratunkowe. Do awarii doszło  w zamkniętym pomieszczeniu zakładu.

 

23 osoby trafiły do szpiatala, części udzielono pomocy medycznej na miejscu. Jak informuje Filipowicz poszkodowane osoby skarżą się na dolegliwości ze strony układu oddechowego, ale są przytomne, ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

 

W akcji uczestniczyło siedem zastępów straży pożarnej, w tym strażacy - ratownicy chemiczni. Miejski przewoźnik podstawił pod fabrykę autokary, by w razie potrzeby służyły do pomocy strażakom i ewakuowanym.

 

Amoniak jest substancją niebezpieczną dla człowieka. W dużym stężeniu już  przy kilku oddechach może powodować utratę przytomności.

 

Dyrektor ds. technicznych Indykpolu Leszek Krzewicki powiedział, że prawidłowo zadziałał zakładowy system detekcji amoniaku (jest to system czujników alarmowych uruchamiających się po wykryciu amoniaku). - Doszło do odcięcia dopływu amoniaku do tej uszkodzonej części instalacji, uruchomił się system wentylacji awaryjnej, dodatkowo był on wspomagany wentylacją ręczną - powiedział Krzewicki.

 

Dyrektor zarządzający Indykpolu Ryszard Waśniewski zapewnił dziennikarzy, że dział personalny jest w kontakcie z poszkodowanymi pracownikami, i że każdemu z nich zostanie udzielona pomoc.

 

Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do rozszczelnienia instalacji z amoniakiem. Jak wyjaśniono na konferencji prasowej, to się okaże dopiero wówczas, gdy z uszkodzonej rury zostanie zdjęta izolacja. W ocenie strażaków podczas awarii doszło do wycieku kilku litrów amoniaku, zaś w całym Indykpolu w sumie jest 40 ton amoniaku. Strażacy zapewnili, że amoniak nie wyciekł z hali na zewnątrz, nie doszło ani do skażenia środowiska, ani do zagrożenia dla ludzi z zewnątrz.

 

Olsztyński Indykpol jest zakładem przetwórstwa mięsa indyczego i wyrobów indyczych, należy do liderów tej branży w skali Polski.

 

Polsat News, PAP