Znaczenie "Cinco de Mayo" w Stanach Zjednoczonych jest o wiele większe niż w samym Meksyku. Ma ono za zadanie upamiętnienie meksykańskiego dziedzictwa współczesnych Amerykanów.

 

Donald Trump - znany z krytycznego podejścia do roli imigrantów w USA - uczcił ten dzień wrzucając na swoje konto na Twitterze zdjęcie z meksykańskim daniem. Pokazuje też uniesiony kciuk. Wszystko jest opatrzone podpisem: "Szczęśliwego #CincoDeMayo! Najlepsze taco robione jest w Trump Tower Grill. Kocham Latynosów".

 

Tacos to jedno z popularniejszych dań kuchni meksykańskiej. Składa się przeważnie z tortilli, fasoli, mięsa wołowego, cebuli, pomidorów, czosnku, kukurydzy, oraz przypraw.

 

 

 

Spór o mur na amerykańsko-meksykańskiej granicy

 

Podczas swojej kampanii miliarder wywołał oburzenie Meksykanów, gdyż wśród jego obietnic wyborczych znalazła się zapowiedź zbudowania muru wzdłuż południowej granicy USA, by powstrzymać nielegalnych imigrantów i ograniczyć przemyt narkotyków.

 

Trump chciałby, aby to Meksyk sfinansował to ogrodzenie. Przekraczających nielegalnie granicę Meksykanów nazwał kryminalistami, handlarzami narkotyków oraz gwałcicielami.


Na początku marca prezydent Enrique Pena Nieto oświadczył, że Meksyk nie zapłaci za mur, a "ostry ton" wypowiedzi Trumpa można porównać do słów Adolfa Hitlera czy Benito Mussoliniego.

 

W partii pokonał już wszystkich

 

Na początku tego tygodnia z walki o republikańską nominację w wyborach prezydenckich w USA wycofali się John Kasich oraz Ted Cruz. Oznacza to, że to właśnie Trump powalczy o fotel głowy państwa z Hillary Clinton.

 

polsatnews.pl