W czasie ceremonii w Pałacu Apostolskim Franciszek oświadczył w przemówieniu: - Pragnę podkreślić moją intencję dedykowania prestiżowej nagrody, którą zostaję zaszczycony, Europie. Nie celebrujemy bowiem uroczystego gestu.

 

- Wykorzystujemy raczej okazję, aby wspólnie wyrazić życzenie nowego i odważnego impulsu dla tego umiłowanego kontynentu - dodał.

 

Papież mówił, że do "duszy Europy" należą kreatywność, geniusz, zdolność do powstania i wyjścia poza własne ograniczenia.

 

- W ubiegłym wieku zaświadczyła ona ludzkości, że możliwy był nowy początek: po latach tragicznych konfliktów, których kulminacją była najstraszliwsza wojna, jaką pamiętamy, dzięki Bożej łasce zrodziła się bezprecedensowa nowość w historii - stwierdził papież, nawiązując do początków europejskiej integracji.

 

Podkreślił, że jej ojcowie "położyli podwaliny bastionu pokoju, budowli postawionej przez państwa, które nie zjednoczyły się pod przymusem, ale ze względu na wolny wybór dobra wspólnego, wyrzekając się konfrontacji na zawsze".

 

"Rodzina narodów"

 

Nazywając Unię Europejską "rodziną narodów", Franciszek ocenił, że ostatnio "zdaje się ona mniej odczuwać swoje mury wspólnego domu, niekiedy wznoszone w oddaleniu od światłego projektu opracowanego przez ojców założycieli".

 

Zdaniem papieża żarliwe pragnienie budowania jedności wydaje się "coraz bardziej przygasłe".

 

- My, dzieci tego marzenia, jesteśmy kuszeni, aby ulec naszemu egoizmowi, patrząc na swoje zyski i myśląc o budowaniu specjalnych ogrodzeń. Jestem jednak przekonany, że rezygnacja i zmęczenie nie należą do duszy Europy i że trudności mogą stać się silnymi katalizatorami jedności - oznajmił papież w długim przemówieniu na temat Europy

 

Są także premier Włoch Matteo Renzi, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

 

"Za wybitne orędzia"

 

Franciszek otrzymał tę międzynarodową nagrodę za "wybitne orędzia i znaki, które niesie jego pontyfikat na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia".

 

Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego jest przyznawana od 1950 rokuza pracę na rzecz zjednoczenia Europy. Jej patronem jest król Karol Wielki, który przez współczesnych był określany jako "ojciec Europy". W zeszłym roku laureatem nagrody został przewodniczący PE Martin Schulz. W 2004 roku jej nadzwyczajną edycję otrzymał Jan Paweł II.

 

Audiencje u Franciszka

 

Przed uroczystością przyznania nagrody papież Franciszek przyjął na audiencji przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Jean-Claude'a Junckera i Donalda Tuska, oraz szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Następnie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel.

 

Szczegóły audiencji nie są znane.

PAP