Adam Glapiński kandydatem na nowego szefa NBP

Polska
Adam Glapiński kandydatem na nowego szefa NBP
flickr.com/photos/narodowybankpolski/
Adam Glapiński

Kancelaria prezydenta poinformowała, że prof. Adam Glapiński jest kandydatem na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Powołuje go Sejm na wniosek głowy państwa na sześcioletnią kadencję, którą można raz powtórzyć.

Kadencja Marka Belki, który obecnie jest szefem NBP, kończy się w czerwcu.

 

Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 roku w Warszawie, jest profesorem nauk ekonomicznych. Ma doświadczenie polityczne - od 12 stycznia 1991 do 5 grudnia 1991 roku był ministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa, a od 23 grudnia 1991 roku do 10 czerwca 1992 roku był ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą.

 

Był doradcą Lecha Kaczyńskiego

 

W latach 1993-2001 Glapiński kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

 

Był blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Od 5 lutego 2009 roku do 15 lutego 2010 był jednym z jego dwóch doradców ekonomicznych.

 

16 lutego 2010 roku został powołany w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześciolatnią kadencję.

 

29 lutego 2016 prezydent Andrzej Duda na wniosek prezesa NBP Marka Belki powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

 

Gronkiewicz-Waltz: kompetentny i merytoryczny

 

- Adam Glapiński jest pierwszą osobą, od czasu powstania rządu PiS, która jest kompetentna i merytoryczna - tak kandydaturę prof. Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego oceniła w piątek prezydent Warszawy, była szefowa NBP, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

- To jest taka pierwsza zmiana, którą można określić jako dobrą. Jest profesorem ekonomii na SGH, był członkiem RPP. A czy będzie niezależny to już zobaczymy - powiedziała dziennikarzom.

 

Polsat News 

pr/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze