W czwartek prezydent Duda złożył wizytę w Lesznie (woj. wielkopolskie), gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta oraz grupą strażaków z ochotniczych i zawodowych straży pożarnych.


- Staram się realizować ten program, z którym państwo wybraliście mnie na urząd prezydenta RP - powiedział Duda zwracając się do mieszkańców Leszna.


Przypomniał jednocześnie o przygotowanych projektach ustaw: obniżającej wiek emerytalny, oraz podwyższającej kwotę wolną od podatku. - Wierzę w to, że spokojnie, konsekwentnie, ale także w miarę możliwości finansowych naszego państwa obydwie te ustawy zostaną przyjęte - mówił.

 

"Ta polityka będzie zmieniała Polskę na lepsze"

 

Prezydent zaznaczył także, że Polska, jako państwo, musi wrócić na drogę "mocnego rozwoju przemysłowego, ale oczywiście nowoczesnego".

 

- Wierzę w to, że jesteśmy w stanie ten potencjał gospodarczy i przemysłowy znakomicie odtworzyć, że praca już jest, a będzie jej więcej, że będzie lepiej płatna, i że stanie się to także dzięki mądrej polityce realizowanej przeze mnie, jako prezydenta i przez polski rząd - mówił.

 

- Ta polityka będzie zmieniała Polskę na lepsze, bo to jest polityka realizowana dla was, dla wszystkich. Ta polityka nie jest realizowana przeciwko komukolwiek. Ona jest realizowana dla Polaków - powiedział Duda.

 

Prezydent o Powstaniu Wielkopolskim

 

Podczas swojego przemówienia prezydent nawiązał także do Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił, że był to zryw, którego uczestnicy niezwykle przyczynili się do odzyskania niepodległości. - Poprzez powstanie, które było przemyślane, świetnie prowadzone, mądrze, i osiągnęło wszystkie swoje cele, a przede wszystkim zwyciężyło. I rękami Wielkopolan i ich bohaterstwem przyłączyło Wielkopolskę do odtwarzającej się Rzeczypospolitej - mówił do zgromadzonych.

 

- To powstanie ukazało niezwykle ważną cechę, jaką państwo tutaj na tej ziemi macie, niezwykle cenną, a mianowicie wielki rozsądek, pragmatyzm, zawsze doskonałe przygotowanie i niezwykłą obowiązkowość. To powstanie zwyciężyło, a straty po naszej, po polskiej stronie były niewielkie. Właśnie dlatego, że wszystko robiono w sposób przemyślany - dodał.

 

Prezydent podkreślił także, że powstały w Lesznie pierwszy po 60 latach w Polsce miejski teatr jest także wyrazem dbania przez Wielkopolan o polską kulturę i tożsamość. - Wielkopolskość w moim przekonaniu, wasza natura, najdobitniej ujawnia się właśnie poprzez takie działania, jak to. Nie kolejne wielkie inwestycje handlowe, bo te już są - ale teatr, instytucję kultury - wskazał.


Plastron Unii Leszno


Przed spotkaniem z mieszkańcami i grupą strażaków z ochotniczych i zawodowych straży pożarnych, prezydent odwiedził klub Unię Leszno, drużynowego mistrza Polski na żużlu. Tam miał okazję rozmawiać z zawodnikami, sztabem szkoleniowym oraz władzami klubu. W trakcie wizyty zaprezentowano także park maszyn oraz trofea zdobyte przez Unię, która jest najbardziej utytułowaną drużyną w Polsce. Na pamiątkę spotkania prezydent otrzymał plastron z numerem 9 i nazwiskiem Duda oraz godłem klubu.


Wizyta prezydenta w Lesznie odbyła się na zaproszenie miejskich radnych. Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Szczot powiedział, że liczy, iż nie będzie to tylko kurtuazyjna wizyta, a również okazja do tego, by poruszyć kwestie bieżących problemów nurtujących samorząd i mieszkańców.


- Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na najważniejszy problem regionu, jakim są plany budowy kopalni węgla brunatnego w Oczkowicach. To jest nadal niestety niezamknięta sprawa, (…) W dalszym ciągu nie jest rozwiązana też sprawa zabezpieczenia tego złoża i planów zagospodarowania terenu - mówił Szczot.


- Dotychczasowa polityka państwa ukierunkowana była też na wzmacnianie przede wszystkim dużych ośrodków miejskich, kosztem średnich, czy powiatowych jak właśnie Leszno. (…) Uważamy, że to jest błąd - dodał.


Promocja czytelnictwa


Po wizycie na leszczyńskim rynku, na którym tłumnie zgromadzili się mieszkańcy miasta, prezydent Duda udał się na spotkanie z przewodniczącymi klubów Rady Miasta.


W drodze do Wielkopolski prezydent Duda z małżonką odwiedzili także Publiczne Przedszkole „Leśne skrzaty” w Michałówce, (woj. mazowieckie), gdzie promowali czytelnictwo wśród najmłodszych w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

 

PAP