Kilka matur unieważnionych. Przyczyną "błąd ludzki"

Polska
Kilka matur unieważnionych. Przyczyną "błąd ludzki"
PAP/Wojciech Pacewicz

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie z powodu źle wydanych arkuszy będzie unieważniać 9 matur z języka polskiego na poziomie podstawowym - poinformował w czwartek jej dyrektor Robert Wanic. Uczniowie ci napiszą egzamin raz jeszcze w terminie dodatkowym - 1 czerwca.

- 4 maja na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach zostały zamienione arkusze egzaminacyjne pomiędzy starą i nową formułą. Sprawa dotyczy 5 uczniów, którzy pisali starą maturę zamiast nowej i 4 uczniów piszących nową maturę zamiast starej - powiedział Wanic.

 

"Uczeń zorientował się, że ma inny arkusz"

 

Dodał, że choć sprawa została zgłoszona OKE dopiero po zakończeniu matury, już w trakcie jej trwania jeden uczeń zorientował się, że ma inny arkusz niż pozostali i zgłosił to komisji nadzorującej, która "nie zareagowała".

 

- Gdyby ta sytuacja była do nas zgłoszona w trakcie egzaminu, zareagowalibyśmy na to zamieniając te arkusze na odpowiednie i wydłużając czas trwania egzaminu. Natomiast zostało to do nas zgłoszone po egzaminie, kiedy arkusze zostały już spakowane - wyjaśnił.

 

Napiszą egzamin jeszcze raz

 

Dyrektor powiedział też, że uczniowie rozwiązali otrzymane arkusze, jednak "nie można im sprawdzać arkuszy nie z tej formuły, do której byli przygotowani". - Bez względu na to, co napisali będą mieli unieważniony egzamin i będą mogli podjeść do niego 1 czerwca, w terminie dodatkowym - wskazał.

 

Wanic dodał, że obecnie czeka na szczegółowe informacje od dyrektor szkoły. - Widomo jednak, że pomyłka spowodowana była błędem ludzkim - powiedział dyrektor.

 

Przypomniał też, że uczniowie muszą zdawać egzamin w takiej formie, do jakiej byli przygotowywani i według jakiej podstawy programowej się uczyli. Nową maturę po raz pierwszy pisali uczniowie w ub. r.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze