Badania pokazały, że wybór metody antykoncepcji jest podyktowany popularnością, a nie skutecznością i wygodą jej stosowania. Z badań wynika też, że antykoncepcja to wspólna sprawa pary - 42 proc. badanych decyzję o wyborze określonej metody antykoncepcji podejmuje wspólnie z partnerem. 

 

Wyniki sugerują, że jedna na pięć Polek deklaruje, iż możliwość zajścia w ciążę jest czynnikiem, który obniża jej zadowolenie z życia seksualnego.

 

Kampania "Nie łykam"

 

Kluczowe wyniki badań dotyczących seksualności, antykoncepcji, kobiecości i partnerstwa zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która zainaugurowała kampanię edukacyjno-informacyjną "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji". Badanie zrealizowano w dniach 11-19.04.2016 techniką wywiadów internetowych CAWI na próbie ponad 400 kobiet w wieku 20-40 lat, z różnych miast Polski, dobrze oceniających dochody swojego gospodarstwa domowego i nie odrzucających stosowania antykoncepcji hormonalnej.

 

Podczas konferencji eksperci: prof. Violetta Skrzypulec - Plinta (ginekolog), dr hab. Michał Lew - Starowicz (seksuolog) i Maria Rotkiel (psycholog i terapeuta par) zgodnie podkreślali, że wybór antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej, może pozytywnie wpływać na satysfakcję kobiety ze związku i na dobór życiowego partnera.

 

PAP