Sondaż przeprowadzony przez ośrodek badań społecznych Elabe wykazał spadek poparcia dla Hollande'a (Partia Socjalistyczna) o dwa punkty procentowe w stosunku do zeszłego miesiąca. Agencja Reutera podkreśla, że w momencie objęcia urzędu w maju 2012 r. prezydent cieszył się ok. 58-procentowym poparciem.


Ten spadek popularności nastąpił pomimo pozytywnych dla Francuzów wiadomości w ostatnich tygodniach, m.in. o spadku bezrobocia i lepszym niż oczekiwano wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale br.


Marine Le Pen w drugiej turze


Jednak - jak wskazywały opublikowane w środę wyniki sondażu BVA - tylko jedna siódma Francuzów twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja gospodarcza kraju się poprawiła, a dwie trzecie obywateli spodziewa się, że pod koniec kadencji Hollande'a będzie ona jeszcze gorsza.


W sondażach prowadzi obecnie były premier i były szef dyplomacji Alain Juppe z centroprawicowej partii Republikanie. Badania wskazują, że do drugiej tury przejdzie przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

 

PAP