Izrael otworzy stałe przedstawicielstwo przy NATO

Świat
Izrael otworzy stałe przedstawicielstwo przy NATO
Flickr/Commander, U.S. Naval Forces/CC BY-ND 2.0

Izraelski premier Benjamin Netanjahu poinformował w środę, że jego kraj otworzy stałe przedstawicielstwo przy NATO i zamierza wzmacniać relacje z Sojuszem. Otwarcie misji będzie możliwe dzięki Turcji, która zdecydowała, że nie będzie się sprzeciwiać.

Będąca członkiem NATO Turcja i Izrael pracują nad poprawieniem stosunków, które ochłodziły się znacznie po rozbiciu w 2010 roku przez izraelskich komandosów tzw. Flotylli Wolności płynącej z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. Zginęło wówczas 10 tureckich obywateli.


Ankara cofnęła sprzeciw również wobec innych nieeuropejskich partnerów Sojuszu, co powinno im umożliwić otwarcie wkrótce przedstawicielstw przy NATO - poinformowało źródło dyplomatyczne w Brukseli. Poza Izraelem chodzi o Bahrajn, Jordanię, Kuwejt i Katar - informuje NATO.


Izrael "bardzo aktywnym" partnerem


Według komunikatu rządowego Netanjahu oznajmił, że "Izrael przyjmuje zaproszenie i otworzy misję w bliskiej przyszłości". - Inne kraje chcą z nami współpracować m.in. z powodu naszej determinacji w walce z terroryzmem, naszego know-how w zakresie technologii, naszej sieci wywiadowczej - podkreślił izraelski premier.


Na stronie internetowej NATO podkreśla, że Izrael już teraz jest "bardzo aktywnym" partnerem Sojuszu jako członek ustanowionego w 1994 roku Dialogu Śródziemnomorskiego, czyli współpracy z krajami regionu Morza Śródziemnego.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze