Władze pustynnego państwa mają nadzieję, że dzięki stworzeniu masywu górskiego na terenie okolicznych emiratów spadnie więcej deszczu.

 

Jak to działa? Wysokie wzniesienie sprawia, że powietrze także musi się unieść. W ten sposób powstają chmury, które z kolei będzie można "zasiać".

 

"Zasiewanie chmur" to forma modyfikacji pogody, która pozwala na zmianę ilości opadów z chmur. W tym celu należy rozpylić w pobliżu obłoków substancje, które służą jako jądra kondensacji. Następnie dochodzi do zwiększenia opadów deszczu lub śniegu.

 

Projekt arabski, know-how z USA

 

Odpowiednie badania - finansowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie - prowadzi obecnie amerykanskie Narodowe Centrum Badań Atmosfery (NCAR). Naukowcy są na etapie "szczegółowych badań modelowania". Ustalają optymalną lokalizację góry na terenie państwa, jej szerokość oraz wysokość.

 

- Budowa góry nie jest łatwą sprawą. Wciąż jesteśmy zajęci porównywaniem różnych rozmiarów i lokalizacji góry, a jednocześnie przyglądamy się lokalnemu klimatowi - powiedział Roelof Bruintjes z NCAR.

 

- Jeśli projekt będzie zbyt drogi dla rządu, logiczne, że nie zostanie zrealizowany, ale daje to pewien obraz możliwości na daleką przyszłość - dodał.

 

Raport z pierwszej fazy badań ma być gotowy latem.

 

arabianbusiness.com