Obraz z mieszkania emerytowanej policjantki na długo pozostanie komornikowi w pamięci. Gdy wszedł do śmierdzącego mieszkania w zalegających śmieciach natknął się na 19 rasowych kotów. Widok był tak wstrząsający, że wezwał pracowników Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Sprawę swojej byłej 50-letniej koleżanki zbada także policja.


- W tym mieszkaniu było kilkadziesiąt kotów. Niektóre z nich już nie żyły, niektóre były wycieńczone i trzeba je było jak najszybciej przewieźć do schroniska - powiedziała Polsat news Katarzyna Cisło z policji w Krakowie.


Zaniedbane koty oblepione kałem


- Było dużo much, robaków, odór był niesamowity, po prostu nie dało się wejść, trzeba było co chwila wychodzić – relacjonowała Beata Nawalany z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Pełno było kocich odchodów, jakiejś graciarni, starej karmy. Wszędzie leżały martwe koty - dodała.


Koty, które trafiły do schroniska musiały zostać ogolone. Na każdym z nich było ok. kilograma kału. Rozczesanie sierści było niemożliwe.


- Nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia. Nad tym, co było najgroźniejsze, udało się zapanować. Teraz walczymy z ropnym zapaleniem dziąseł i grzybicą - powiedział weterynarz Kamil Szafran.


Co ciekawe właścicielka rasowych persów znana była w światku "kociarzy" prowadziła hodowlę zwierząt, zdobywała nagrody na wystawach.


Policji nie udało się ustalić, jak doszło do tak makabrycznych zdarzeń. Kobiety dotąd nie zatrzymano. Wciąż jest poszukiwana. – Wszystko wskazuje na to, że nie mieszkała w tym mieszkaniu, tylko trzymała tam koty. Rozmawiamy z sąsiadami, czy mają sygnały o rodzinie. Będziemy sprawdzać też szpitale – podkreśliła Cisło.


"Właścicielka obiecywała poprawę"


Pracownicy Towarzystwa nad Zwierzętami kontrolowali pierwszy raz właścicielkę hodowli 7 lat temu. - Stwierdziliśmy, że zwierzęta przebywają w nie najlepszych warunkach. Właścicielka obiecała poprawę i kolejne kontrole to potwierdziły. Ostatnio jednak nikt nam nie zgłaszał, że coś jest nie w porządku - relacjonowała Barbara Grzywacz.

 

radiokrakow.pl, Polsat News